American Outdoor Grill 14-Inch Double Access Drawer - 16-15-DSSD
This American Outdoor Grill double drawer features 304 stainless steel construction and provides additional storage space for your dishes and serve ware.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Double drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 15 3/4" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 19.25" |
| Weight | 48 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 14-Inch Double Access Drawer - 16-15-DSSD
American Outdoor Grill 14-Inch Double Access Drawer - 16-15-DSSD
This American Outdoor Grill double drawer features 304 stainless steel construction and provides additional storage space for your dishes and serve ware.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Double drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 15 3/4" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 19.25" |
| Weight | 48 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Original: $713.70
-65%$713.70
$249.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill double drawer features 304 stainless steel construction and provides additional storage space for your dishes and serve ware.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Double drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 15 3/4" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 19.25" |
| Weight | 48 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications























