American Outdoor Grill 14-Inch Single Access Door With Louvers - Vertical - 20-14-SDV
This American Outdoor Grill single-access door with louvers features a black latch handle and single wall construction.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Stylish black slam latch handle
- The door is reversible for the left or right access
- Louvers allow air to pass through for venting
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Information |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Extra Features | With Louvered Door |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 18" |
| Height | 24" |
| Weight | 18 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 14-Inch Single Access Door With Louvers - Vertical - 20-14-SDV
American Outdoor Grill 14-Inch Single Access Door With Louvers - Vertical - 20-14-SDV
This American Outdoor Grill single-access door with louvers features a black latch handle and single wall construction.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Stylish black slam latch handle
- The door is reversible for the left or right access
- Louvers allow air to pass through for venting
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Information |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Extra Features | With Louvered Door |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 18" |
| Height | 24" |
| Weight | 18 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill single-access door with louvers features a black latch handle and single wall construction.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Stylish black slam latch handle
- The door is reversible for the left or right access
- Louvers allow air to pass through for venting
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Information |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Extra Features | With Louvered Door |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 18" |
| Height | 24" |
| Weight | 18 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications























