American Outdoor Grill 14 Inch Single Access Door With Tank Tray And Louvers - Vertical - Right 20-14-SSDRV
American Outdoor Grill 14 Inch Single Access Door With Tank Tray And Louvers - Vertical - Right 20-14-SSDRV
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 21" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | Yes |
| Extra Features | With Tank Holder |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 24.5" |
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 14 Inch Single Access Door With Tank Tray And Louvers - Vertical - Right 20-14-SSDRV
American Outdoor Grill 14 Inch Single Access Door With Tank Tray And Louvers - Vertical - Right 20-14-SSDRV
American Outdoor Grill 14 Inch Single Access Door With Tank Tray And Louvers - Vertical - Right 20-14-SSDRV
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 21" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | Yes |
| Extra Features | With Tank Holder |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 24.5" |
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
American Outdoor Grill 14 Inch Single Access Door With Tank Tray And Louvers - Vertical - Right 20-14-SSDRV
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 21" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | Yes |
| Extra Features | With Tank Holder |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 24.5" |
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications























