American Outdoor Grill 18-Inch Single Access Door - Horizontal - 12-18-SD
This American Outdoor Grill single access door features a black latch handle, and single wall construction, and is reversible to accommodate a left or right-hinged application.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Stylish black slam latch handle
- The door is reversible for the left or right access
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 18 1/2" |
| Cut Out Height | 12 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Universal |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 22" |
| Height | 16" |
| Weight | 11 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 18-Inch Single Access Door - Horizontal - 12-18-SD
American Outdoor Grill 18-Inch Single Access Door - Horizontal - 12-18-SD
This American Outdoor Grill single access door features a black latch handle, and single wall construction, and is reversible to accommodate a left or right-hinged application.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Stylish black slam latch handle
- The door is reversible for the left or right access
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 18 1/2" |
| Cut Out Height | 12 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Universal |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 22" |
| Height | 16" |
| Weight | 11 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Original: $190.80
-65%$190.80
$66.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill single access door features a black latch handle, and single wall construction, and is reversible to accommodate a left or right-hinged application.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Stylish black slam latch handle
- The door is reversible for the left or right access
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 18 1/2" |
| Cut Out Height | 12 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Universal |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 22" |
| Height | 16" |
| Weight | 11 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications























