American Outdoor Grill 24-Inch Left Hinged Single Access Door - Horizontal - 17-24-SSDL
This American Outdoor Grill left-hinged single access door features a double-walled, solid stainless construction and tubular stainless handles.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 24 1/2" |
| Cut Out Height | 18" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Left Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 29" |
| Height | 21.5" |
| Weight | 21 lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 24-Inch Left Hinged Single Access Door - Horizontal - 17-24-SSDL
American Outdoor Grill 24-Inch Left Hinged Single Access Door - Horizontal - 17-24-SSDL
This American Outdoor Grill left-hinged single access door features a double-walled, solid stainless construction and tubular stainless handles.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 24 1/2" |
| Cut Out Height | 18" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Left Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 29" |
| Height | 21.5" |
| Weight | 21 lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill left-hinged single access door features a double-walled, solid stainless construction and tubular stainless handles.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 24 1/2" |
| Cut Out Height | 18" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Left Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 29" |
| Height | 21.5" |
| Weight | 21 lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications























