American Outdoor Grill 30-Inch Access Door & Double Drawer Combo - 18-30-SSDD
This American Outdoor Grill 30-inch access door with double drawers features a sleek design with a left door hinge and stainless steel tubular handles that perfectly complement AOG gas grills. This door and drawer combo features a heavy-duty magnetic latch and stainless steel construction for lasting durability.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Double drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 30" |
| Cut Out Height | 18 1/2" |
| Cut Out Depth | 26" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 34.5" |
| Height | 21.5" |
| Weight | 60 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 30-Inch Access Door & Double Drawer Combo - 18-30-SSDD
American Outdoor Grill 30-Inch Access Door & Double Drawer Combo - 18-30-SSDD
This American Outdoor Grill 30-inch access door with double drawers features a sleek design with a left door hinge and stainless steel tubular handles that perfectly complement AOG gas grills. This door and drawer combo features a heavy-duty magnetic latch and stainless steel construction for lasting durability.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Double drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 30" |
| Cut Out Height | 18 1/2" |
| Cut Out Depth | 26" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 34.5" |
| Height | 21.5" |
| Weight | 60 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications
Original: $1,145.70
-65%$1,145.70
$401.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill 30-inch access door with double drawers features a sleek design with a left door hinge and stainless steel tubular handles that perfectly complement AOG gas grills. This door and drawer combo features a heavy-duty magnetic latch and stainless steel construction for lasting durability.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Double drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 30" |
| Cut Out Height | 18 1/2" |
| Cut Out Depth | 26" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 34.5" |
| Height | 21.5" |
| Weight | 60 lbs |
Ā
Downloads
AOG Product Specifications
AOG Door & Drawer Install Specifications























