American Outdoor Grill 30-Inch Masonry Drawer - 13-31-SSD
This American Outdoor Grill masonry drawer features a 304 stainless construction and provides additional storage space for your dishes and serve ware. The double-walled construction adds structural integrity. The drawer includes a stainless steel handle which matches the style of AOG grills. The raised panel of the drawer makes this storage unit ideal for installations in outdoor kitchens made of masonry materials such as stone, brick, or concrete.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Large drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Information |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 31" |
| Cut Out Height | 13" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Drawers | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 32.5" |
| Height | 14.5" |
| Weight | 55Ā lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 30-Inch Masonry Drawer - 13-31-SSD
American Outdoor Grill 30-Inch Masonry Drawer - 13-31-SSD
This American Outdoor Grill masonry drawer features a 304 stainless construction and provides additional storage space for your dishes and serve ware. The double-walled construction adds structural integrity. The drawer includes a stainless steel handle which matches the style of AOG grills. The raised panel of the drawer makes this storage unit ideal for installations in outdoor kitchens made of masonry materials such as stone, brick, or concrete.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Large drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Information |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 31" |
| Cut Out Height | 13" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Drawers | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 32.5" |
| Height | 14.5" |
| Weight | 55Ā lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Original: $819.90
-65%$819.90
$286.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill masonry drawer features a 304 stainless construction and provides additional storage space for your dishes and serve ware. The double-walled construction adds structural integrity. The drawer includes a stainless steel handle which matches the style of AOG grills. The raised panel of the drawer makes this storage unit ideal for installations in outdoor kitchens made of masonry materials such as stone, brick, or concrete.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Large drawer expands your storage possibilities
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Information |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 31" |
| Cut Out Height | 13" |
| Cut Out Depth | 20 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Number Of Drawers | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 32.5" |
| Height | 14.5" |
| Weight | 55Ā lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications























