American Outdoor Grill 39-Inch Double Access Door - 16-39-SSD
This American Outdoor Grill double access door features a double-walled, solid stainless construction, and tubular stainless steel handles.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 39" |
| Cut Out Height | 16" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Left Hinged |
| Number Of Doors | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 43.5" |
| Height | 19.5" |
| Weight | 30 lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Outdoor Grill 39-Inch Double Access Door - 16-39-SSD
American Outdoor Grill 39-Inch Double Access Door - 16-39-SSD
This American Outdoor Grill double access door features a double-walled, solid stainless construction, and tubular stainless steel handles.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 39" |
| Cut Out Height | 16" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Left Hinged |
| Number Of Doors | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 43.5" |
| Height | 19.5" |
| Weight | 30 lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications
Original: $503.10
-65%$503.10
$176.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This American Outdoor Grill double access door features a double-walled, solid stainless construction, and tubular stainless steel handles.
Features
- Constructed from 304-grade stainless steel for quality durability
- Double-walled construction adds structural integrity
- Stylish stainless steel tubular handle matches AOG grills
- Grants convenient access to your outdoor kitchen island
- Proudly designed and manufactured in the USA
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 39" |
| Cut Out Height | 16" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Raised |
| Hinge Type | Left Hinged |
| Number Of Doors | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Paper Towel Holder | No |
| Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Width | 43.5" |
| Height | 19.5" |
| Weight | 30 lbs |
Ā
Downloads
AOG Door & Drawer Install Specifications























