Empava 24 inch 2.3 Cu. ft. Gas Wall Oven 24WO11L - Only For LPG Gas EMPV-24WO11L
Features
- Constructed with 18-gauge stainless steel for exceptional resistance to corrosion and rust
- Convection cooking - cook foods faster than distributing hot air evenly over, under, and around food so dinner is ready when they are
- Built-in digital timer and 480-Fahrenheit degree max temperature help you to cook perfectly and accurately
- Large oven window made of upgraded 3-layer tempered glass that can effectively isolate high-temperature steam to ensure safety
- 15-Watt lighting offers a clear and bright interior, minimizing the need to open the door to check the progress
- With US-standard 120-volt power cord (electric ignitor), 15-amp breaker required, grilling rack, baking tray, and rotisserie included
Other Dimensions
| Overall | 24" W X 22.83" D X 23.6" H |
| Cutout | 22.42" W X 22.64" D X 23.42" H |
| Depth with Door Open 90° | 42" D |
| Overall Product Weight | 70 lb. |
- Besides checking the product measurements, you should also:
- Walk the Delivery Path: Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit.
- Measure your existing unit; Wall Ovens typically come in a few common widths. For most models, however, that measurement includes a trim ring that overlaps the surrounding wall or cabinet. The part that sits inside your wall varies in size from model to model. To get the right fit, you'll need to measure the dimensions of your existing unit and the space in your wall where your new appliance will sit. Begin by measuring your existing oven. Measure the height from top to bottom, depth from front to back edge, and width of the widest section from left to right.
- Measure Your Space: Youāll need to remove your existing wall oven to measure the inside of the cabinet. Unplug the unit, turn off any gas, then measure the inside of the cabinet opening. Measure the height from top to bottom, depth from back to front, and width from side to side using the narrowest point for each measurement.
Weights and Dimensions
Ā Ā Ā Ā 
Specifications
Additional Documents
- Installation & AssemblyĀ (pdf)
- Owner ManualĀ (pdf)
Features
| Product Type | Single Oven |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Color/Finish | Silver |
| Smudge-Resistant Finish | Yes |
| Primary Material | Steel |
| Total Capacity | 2.3 cubic feet |
| Cleaning Type | All Manual Clean |
| Flexible Gas Line Included | No |
| Broiler | Yes |
| Broil Burner BTU Output | 5100 BTU |
| Convection Setting | Yes |
| Convection Type | Standard Convection |
| Interior Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Handle Included | Yes |
| Heatproof Handles | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Upper/Single Oven Settings | Delay start; Roast |
| Control Type | Electronic; Manual |
| Vent Location | Front; Side |
| Non-Stick Surface | Yes |
| Temperature Pre-Select | Yes |
| Cooling Fan System | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Screen | LED |
| Connection Compatibility | No connectivity |
| Door Orientation | Drop Down |
| Removable Door | Yes |
| Number of Racks | 1 |
| Plug-In | Yes |
| Bake Element BTU Output | 8500 BTU |
| Amperage | 15 Amps |
| Voltage | 120 Volt |
| Fire Resistant | Yes |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Assembly | Power Cord Included |
| Warranty | Commercial Warranty: No |
| Part NumberĀ | EMPV-24WO11L |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Empava 24 inch 2.3 Cu. ft. Gas Wall Oven 24WO11L - Only For LPG Gas EMPV-24WO11L
Empava 24 inch 2.3 Cu. ft. Gas Wall Oven 24WO11L - Only For LPG Gas EMPV-24WO11L
Features
- Constructed with 18-gauge stainless steel for exceptional resistance to corrosion and rust
- Convection cooking - cook foods faster than distributing hot air evenly over, under, and around food so dinner is ready when they are
- Built-in digital timer and 480-Fahrenheit degree max temperature help you to cook perfectly and accurately
- Large oven window made of upgraded 3-layer tempered glass that can effectively isolate high-temperature steam to ensure safety
- 15-Watt lighting offers a clear and bright interior, minimizing the need to open the door to check the progress
- With US-standard 120-volt power cord (electric ignitor), 15-amp breaker required, grilling rack, baking tray, and rotisserie included
Other Dimensions
| Overall | 24" W X 22.83" D X 23.6" H |
| Cutout | 22.42" W X 22.64" D X 23.42" H |
| Depth with Door Open 90° | 42" D |
| Overall Product Weight | 70 lb. |
- Besides checking the product measurements, you should also:
- Walk the Delivery Path: Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit.
- Measure your existing unit; Wall Ovens typically come in a few common widths. For most models, however, that measurement includes a trim ring that overlaps the surrounding wall or cabinet. The part that sits inside your wall varies in size from model to model. To get the right fit, you'll need to measure the dimensions of your existing unit and the space in your wall where your new appliance will sit. Begin by measuring your existing oven. Measure the height from top to bottom, depth from front to back edge, and width of the widest section from left to right.
- Measure Your Space: Youāll need to remove your existing wall oven to measure the inside of the cabinet. Unplug the unit, turn off any gas, then measure the inside of the cabinet opening. Measure the height from top to bottom, depth from back to front, and width from side to side using the narrowest point for each measurement.
Weights and Dimensions
Ā Ā Ā Ā 
Specifications
Additional Documents
- Installation & AssemblyĀ (pdf)
- Owner ManualĀ (pdf)
Features
| Product Type | Single Oven |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Color/Finish | Silver |
| Smudge-Resistant Finish | Yes |
| Primary Material | Steel |
| Total Capacity | 2.3 cubic feet |
| Cleaning Type | All Manual Clean |
| Flexible Gas Line Included | No |
| Broiler | Yes |
| Broil Burner BTU Output | 5100 BTU |
| Convection Setting | Yes |
| Convection Type | Standard Convection |
| Interior Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Handle Included | Yes |
| Heatproof Handles | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Upper/Single Oven Settings | Delay start; Roast |
| Control Type | Electronic; Manual |
| Vent Location | Front; Side |
| Non-Stick Surface | Yes |
| Temperature Pre-Select | Yes |
| Cooling Fan System | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Screen | LED |
| Connection Compatibility | No connectivity |
| Door Orientation | Drop Down |
| Removable Door | Yes |
| Number of Racks | 1 |
| Plug-In | Yes |
| Bake Element BTU Output | 8500 BTU |
| Amperage | 15 Amps |
| Voltage | 120 Volt |
| Fire Resistant | Yes |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Assembly | Power Cord Included |
| Warranty | Commercial Warranty: No |
| Part NumberĀ | EMPV-24WO11L |
Original: $933.98
-65%$933.98
$326.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features
- Constructed with 18-gauge stainless steel for exceptional resistance to corrosion and rust
- Convection cooking - cook foods faster than distributing hot air evenly over, under, and around food so dinner is ready when they are
- Built-in digital timer and 480-Fahrenheit degree max temperature help you to cook perfectly and accurately
- Large oven window made of upgraded 3-layer tempered glass that can effectively isolate high-temperature steam to ensure safety
- 15-Watt lighting offers a clear and bright interior, minimizing the need to open the door to check the progress
- With US-standard 120-volt power cord (electric ignitor), 15-amp breaker required, grilling rack, baking tray, and rotisserie included
Other Dimensions
| Overall | 24" W X 22.83" D X 23.6" H |
| Cutout | 22.42" W X 22.64" D X 23.42" H |
| Depth with Door Open 90° | 42" D |
| Overall Product Weight | 70 lb. |
- Besides checking the product measurements, you should also:
- Walk the Delivery Path: Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit.
- Measure your existing unit; Wall Ovens typically come in a few common widths. For most models, however, that measurement includes a trim ring that overlaps the surrounding wall or cabinet. The part that sits inside your wall varies in size from model to model. To get the right fit, you'll need to measure the dimensions of your existing unit and the space in your wall where your new appliance will sit. Begin by measuring your existing oven. Measure the height from top to bottom, depth from front to back edge, and width of the widest section from left to right.
- Measure Your Space: Youāll need to remove your existing wall oven to measure the inside of the cabinet. Unplug the unit, turn off any gas, then measure the inside of the cabinet opening. Measure the height from top to bottom, depth from back to front, and width from side to side using the narrowest point for each measurement.
Weights and Dimensions
Ā Ā Ā Ā 
Specifications
Additional Documents
- Installation & AssemblyĀ (pdf)
- Owner ManualĀ (pdf)
Features
| Product Type | Single Oven |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Color/Finish | Silver |
| Smudge-Resistant Finish | Yes |
| Primary Material | Steel |
| Total Capacity | 2.3 cubic feet |
| Cleaning Type | All Manual Clean |
| Flexible Gas Line Included | No |
| Broiler | Yes |
| Broil Burner BTU Output | 5100 BTU |
| Convection Setting | Yes |
| Convection Type | Standard Convection |
| Interior Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Handle Included | Yes |
| Heatproof Handles | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Upper/Single Oven Settings | Delay start; Roast |
| Control Type | Electronic; Manual |
| Vent Location | Front; Side |
| Non-Stick Surface | Yes |
| Temperature Pre-Select | Yes |
| Cooling Fan System | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Screen | LED |
| Connection Compatibility | No connectivity |
| Door Orientation | Drop Down |
| Removable Door | Yes |
| Number of Racks | 1 |
| Plug-In | Yes |
| Bake Element BTU Output | 8500 BTU |
| Amperage | 15 Amps |
| Voltage | 120 Volt |
| Fire Resistant | Yes |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Assembly | Power Cord Included |
| Warranty | Commercial Warranty: No |
| Part NumberĀ | EMPV-24WO11L |





















