Fire Magic 30-Inch Aurora Built-In Grill with One Infrared Burner in Stainless Steel
Superior design and engineering power the Aurora's unparalleled performance. With many of the outstanding features of its sister Echelon series at a more affordable price, the Aurora delivers cooking versatility, durability, and longevity in a beautifully crafted machine.
Features
- Analog thermometer with polished stainless steel bezel in hood measures up to 1000 °F.
- All 304 stainless steel trapezoid cooking grids provide more optimal cooking surface for even heat and great searing.
- Hot surface electronic ignition provides reliable lighting for every meal. Requires 120V AC power supply.
- Seamless control panel with satin finish.
- Knobs are at a 40 ° angle to easily see how to operate, and have comfort-touch grips for safety and convenience.
- Angled interior halogen lights make evening grilling a breeze.
Specifications
| Dimensions | 36.5" W x 27" H x 29.75" D |
| Cutout Dimensions | 31 1/4" W x 11.5" H x 23.5" D |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Collection | Aurora |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 3 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 75000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 30 X 22" |
| Main Grilling Area | 660 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 240 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 900 Sq. Inches |
| Burger Count | 24 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 18000 |
| Rotisserie Kit | Included |
| Heat Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Flash Tubes | Yes |
| Grill Lights | Internal / External |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Side Shelves | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | No |
| Grill Size | 30" |
Downloads
Instructions Manual
Cut-Out Spec Sheet
QuickStart Guide
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Fire Magic 30-Inch Aurora Built-In Grill with One Infrared Burner in Stainless Steel
Fire Magic 30-Inch Aurora Built-In Grill with One Infrared Burner in Stainless Steel
Superior design and engineering power the Aurora's unparalleled performance. With many of the outstanding features of its sister Echelon series at a more affordable price, the Aurora delivers cooking versatility, durability, and longevity in a beautifully crafted machine.
Features
- Analog thermometer with polished stainless steel bezel in hood measures up to 1000 °F.
- All 304 stainless steel trapezoid cooking grids provide more optimal cooking surface for even heat and great searing.
- Hot surface electronic ignition provides reliable lighting for every meal. Requires 120V AC power supply.
- Seamless control panel with satin finish.
- Knobs are at a 40 ° angle to easily see how to operate, and have comfort-touch grips for safety and convenience.
- Angled interior halogen lights make evening grilling a breeze.
Specifications
| Dimensions | 36.5" W x 27" H x 29.75" D |
| Cutout Dimensions | 31 1/4" W x 11.5" H x 23.5" D |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Collection | Aurora |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 3 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 75000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 30 X 22" |
| Main Grilling Area | 660 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 240 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 900 Sq. Inches |
| Burger Count | 24 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 18000 |
| Rotisserie Kit | Included |
| Heat Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Flash Tubes | Yes |
| Grill Lights | Internal / External |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Side Shelves | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | No |
| Grill Size | 30" |
Downloads
Instructions Manual
Cut-Out Spec Sheet
QuickStart Guide
Original: $7,192.80
-65%$7,192.80
$2,517.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Superior design and engineering power the Aurora's unparalleled performance. With many of the outstanding features of its sister Echelon series at a more affordable price, the Aurora delivers cooking versatility, durability, and longevity in a beautifully crafted machine.
Features
- Analog thermometer with polished stainless steel bezel in hood measures up to 1000 °F.
- All 304 stainless steel trapezoid cooking grids provide more optimal cooking surface for even heat and great searing.
- Hot surface electronic ignition provides reliable lighting for every meal. Requires 120V AC power supply.
- Seamless control panel with satin finish.
- Knobs are at a 40 ° angle to easily see how to operate, and have comfort-touch grips for safety and convenience.
- Angled interior halogen lights make evening grilling a breeze.
Specifications
| Dimensions | 36.5" W x 27" H x 29.75" D |
| Cutout Dimensions | 31 1/4" W x 11.5" H x 23.5" D |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Collection | Aurora |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 3 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 75000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 30 X 22" |
| Main Grilling Area | 660 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 240 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 900 Sq. Inches |
| Burger Count | 24 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 18000 |
| Rotisserie Kit | Included |
| Heat Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Flash Tubes | Yes |
| Grill Lights | Internal / External |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Side Shelves | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | No |
| Grill Size | 30" |
Downloads
Instructions Manual
Cut-Out Spec Sheet
QuickStart Guide






















