LH Imports Colton Dining Chair-Natural Wood Seat CLT025-N
Bring brightness into your home. The golden metal brass accent and angled legs are simplistic and unique. The design of this collection is uncluttered and its bright natural finish evokes a sense of calm for people coming home from their busy daily lives.
Add a modern touch to your dining room with the LH Imports Colton Dining Chair. Constructed from solid oak and oak veneer, this chair features an alluring golden metal brass accent, angled legs, and a bright natural finish, bringing brightness and serenity to your home. Stackable for easy storage.
Features
- Made from solid oak and oak veneer
- Stackable
- Strikes a clean lined modern silhouette for all living spaces
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Materials | Solid Oak, Brass, Metal legs |
| Assembly Required | N |
| Wood Finish | Natural |
| Metal Finish | Black |
| Other Details | Chairs are stackable |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 19 x 22 x 32 ; 16lbs |
| Box Dimensions: | 28 x 22 x 40 ; 47lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.39 |
| Additional Dimensions | Seat Back width: 18 Seat Back thickness: 0.5 Leg height: 17.75 |
| Weight Capacity (lbs) | 330 |
| Seat Width (in) | 18.5 |
| Seat Depth (in) | 18 |
| Seat Height (in) | 18.5 |
| Seat Back Rest Height (in) | 15.5 |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Materials | Solid Oak, Brass, Metal legs |
| Assembly Required | N |
| Wood Finish | Natural |
| Metal Finish | Black |
| Other Details | Chairs are stackable |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







LH Imports Colton Dining Chair-Natural Wood Seat CLT025-N
LH Imports Colton Dining Chair-Natural Wood Seat CLT025-N
Bring brightness into your home. The golden metal brass accent and angled legs are simplistic and unique. The design of this collection is uncluttered and its bright natural finish evokes a sense of calm for people coming home from their busy daily lives.
Add a modern touch to your dining room with the LH Imports Colton Dining Chair. Constructed from solid oak and oak veneer, this chair features an alluring golden metal brass accent, angled legs, and a bright natural finish, bringing brightness and serenity to your home. Stackable for easy storage.
Features
- Made from solid oak and oak veneer
- Stackable
- Strikes a clean lined modern silhouette for all living spaces
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Materials | Solid Oak, Brass, Metal legs |
| Assembly Required | N |
| Wood Finish | Natural |
| Metal Finish | Black |
| Other Details | Chairs are stackable |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 19 x 22 x 32 ; 16lbs |
| Box Dimensions: | 28 x 22 x 40 ; 47lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.39 |
| Additional Dimensions | Seat Back width: 18 Seat Back thickness: 0.5 Leg height: 17.75 |
| Weight Capacity (lbs) | 330 |
| Seat Width (in) | 18.5 |
| Seat Depth (in) | 18 |
| Seat Height (in) | 18.5 |
| Seat Back Rest Height (in) | 15.5 |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Materials | Solid Oak, Brass, Metal legs |
| Assembly Required | N |
| Wood Finish | Natural |
| Metal Finish | Black |
| Other Details | Chairs are stackable |
Original: $760.50
-65%$760.50
$266.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring brightness into your home. The golden metal brass accent and angled legs are simplistic and unique. The design of this collection is uncluttered and its bright natural finish evokes a sense of calm for people coming home from their busy daily lives.
Add a modern touch to your dining room with the LH Imports Colton Dining Chair. Constructed from solid oak and oak veneer, this chair features an alluring golden metal brass accent, angled legs, and a bright natural finish, bringing brightness and serenity to your home. Stackable for easy storage.
Features
- Made from solid oak and oak veneer
- Stackable
- Strikes a clean lined modern silhouette for all living spaces
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Materials | Solid Oak, Brass, Metal legs |
| Assembly Required | N |
| Wood Finish | Natural |
| Metal Finish | Black |
| Other Details | Chairs are stackable |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 19 x 22 x 32 ; 16lbs |
| Box Dimensions: | 28 x 22 x 40 ; 47lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.39 |
| Additional Dimensions | Seat Back width: 18 Seat Back thickness: 0.5 Leg height: 17.75 |
| Weight Capacity (lbs) | 330 |
| Seat Width (in) | 18.5 |
| Seat Depth (in) | 18 |
| Seat Height (in) | 18.5 |
| Seat Back Rest Height (in) | 15.5 |
| Country of Origin | Viet Nam |
| Materials | Solid Oak, Brass, Metal legs |
| Assembly Required | N |
| Wood Finish | Natural |
| Metal Finish | Black |
| Other Details | Chairs are stackable |




















