LuxCraft Lumin Fire Table 62" Rectangular Bar Height
Invite family and friends for a first-class dining experience with a LuxCraft Lumin Fire Table! With just the push of a button, a beautiful, clean-burning, fully adjustable flame appears atop a bed of tempered fire glass gems. Perfect for entertaining, the contemporary design and quality construction lets you create a lovely focal point anywhere in your backyard. Available in Dining, Counter, and Bar Height.Includes a tempered glass wind guard and clear, tempered fire glass gems. Comes setup for liquid propane but can be converted to natural gas using included conversion kit. For outdoor use only.
Dimensions
- Bar Height: 62.5"W x 49.5"D x 42"H
Specifications
| SKU | LFT62R |
|---|---|
| Manufacturer | Luxcraft |
| Dimensions |
62.5 in w x 49.5 in d x 30 in h with glass: 35.9 in |
| Weight Capacity | n/a |
| Overall Width | 62.5 in |
| Overall Depth | 49.5 in |
| Overall Height | 30 in |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Some Assembly Required | Yes |
| Assembly Required Text | Some Assembly Required |
| Features | Fire Table, Made in USA, UV Resistant |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Material | Poly-Recycled Plastic |
| Warranty | Lifetime |
| Country of Manufacture | United States |
| Quickships | No |
| Proposition 65 | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




LuxCraft Lumin Fire Table 62" Rectangular Bar Height
LuxCraft Lumin Fire Table 62" Rectangular Bar Height
Invite family and friends for a first-class dining experience with a LuxCraft Lumin Fire Table! With just the push of a button, a beautiful, clean-burning, fully adjustable flame appears atop a bed of tempered fire glass gems. Perfect for entertaining, the contemporary design and quality construction lets you create a lovely focal point anywhere in your backyard. Available in Dining, Counter, and Bar Height.Includes a tempered glass wind guard and clear, tempered fire glass gems. Comes setup for liquid propane but can be converted to natural gas using included conversion kit. For outdoor use only.
Dimensions
- Bar Height: 62.5"W x 49.5"D x 42"H
Specifications
| SKU | LFT62R |
|---|---|
| Manufacturer | Luxcraft |
| Dimensions |
62.5 in w x 49.5 in d x 30 in h with glass: 35.9 in |
| Weight Capacity | n/a |
| Overall Width | 62.5 in |
| Overall Depth | 49.5 in |
| Overall Height | 30 in |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Some Assembly Required | Yes |
| Assembly Required Text | Some Assembly Required |
| Features | Fire Table, Made in USA, UV Resistant |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Material | Poly-Recycled Plastic |
| Warranty | Lifetime |
| Country of Manufacture | United States |
| Quickships | No |
| Proposition 65 | No |
Original: $3,622.00
-65%$3,622.00
$1,267.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Invite family and friends for a first-class dining experience with a LuxCraft Lumin Fire Table! With just the push of a button, a beautiful, clean-burning, fully adjustable flame appears atop a bed of tempered fire glass gems. Perfect for entertaining, the contemporary design and quality construction lets you create a lovely focal point anywhere in your backyard. Available in Dining, Counter, and Bar Height.Includes a tempered glass wind guard and clear, tempered fire glass gems. Comes setup for liquid propane but can be converted to natural gas using included conversion kit. For outdoor use only.
Dimensions
- Bar Height: 62.5"W x 49.5"D x 42"H
Specifications
| SKU | LFT62R |
|---|---|
| Manufacturer | Luxcraft |
| Dimensions |
62.5 in w x 49.5 in d x 30 in h with glass: 35.9 in |
| Weight Capacity | n/a |
| Overall Width | 62.5 in |
| Overall Depth | 49.5 in |
| Overall Height | 30 in |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Some Assembly Required | Yes |
| Assembly Required Text | Some Assembly Required |
| Features | Fire Table, Made in USA, UV Resistant |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Material | Poly-Recycled Plastic |
| Warranty | Lifetime |
| Country of Manufacture | United States |
| Quickships | No |
| Proposition 65 | No |





















