Primo Grill Cradle for Kamado All-In-One - PG0177308
The sturdy metal Cradle for the Round gives you durability and mobility. Each cradle has two locking casters in the front to keep your grill in place while cooking.
The Primo GO Cradle & Base with the Oval JR 200 surpasses all other portable ceramic grills with 210 square inches of cooking area. Add the Optional Rack System and the cooking area soars to 360 square inches. Thatās more than twice the cooking area of the second largest portable ceramic grill. Grill, bake, roast or smoke for 10 or more people wherever you want to GO. The Primo GO Cradle, GO Base and the Oval JR 200 grill are sold separately.
Features
- Compatible with Kamado Round/ Round Charcoal Primo
- Cradle only
Specifications
| GO Cradle Weight: | 13 lbs (5.89 kg) |
| GO Base Weight: | 24 lbs (10.88 kg) |
| Grill Weight: | 100 lbs (45.36 kg) |
| Total Weight: | 137 lbs (62.13 kg) |
| Cooking Area: | 210 sq in (1,355 cm2) |
| Optional Rack System: | 150 sq in (968 cm2) |
| Total Cooking Area: | 360 sq in (2,323 cm2) |
| Cooking Grid: | 13.5ā x 18.5ā (34 cm x 47 cm) |
| Temperature Range: | 150°ā850°F+ (66°Cā454°C+) |
Downloads
Assembly Guide
Primo Table Dimensions
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Primo Grill Cradle for Kamado All-In-One - PG0177308
Primo Grill Cradle for Kamado All-In-One - PG0177308
The sturdy metal Cradle for the Round gives you durability and mobility. Each cradle has two locking casters in the front to keep your grill in place while cooking.
The Primo GO Cradle & Base with the Oval JR 200 surpasses all other portable ceramic grills with 210 square inches of cooking area. Add the Optional Rack System and the cooking area soars to 360 square inches. Thatās more than twice the cooking area of the second largest portable ceramic grill. Grill, bake, roast or smoke for 10 or more people wherever you want to GO. The Primo GO Cradle, GO Base and the Oval JR 200 grill are sold separately.
Features
- Compatible with Kamado Round/ Round Charcoal Primo
- Cradle only
Specifications
| GO Cradle Weight: | 13 lbs (5.89 kg) |
| GO Base Weight: | 24 lbs (10.88 kg) |
| Grill Weight: | 100 lbs (45.36 kg) |
| Total Weight: | 137 lbs (62.13 kg) |
| Cooking Area: | 210 sq in (1,355 cm2) |
| Optional Rack System: | 150 sq in (968 cm2) |
| Total Cooking Area: | 360 sq in (2,323 cm2) |
| Cooking Grid: | 13.5ā x 18.5ā (34 cm x 47 cm) |
| Temperature Range: | 150°ā850°F+ (66°Cā454°C+) |
Downloads
Assembly Guide
Primo Table Dimensions
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sturdy metal Cradle for the Round gives you durability and mobility. Each cradle has two locking casters in the front to keep your grill in place while cooking.
The Primo GO Cradle & Base with the Oval JR 200 surpasses all other portable ceramic grills with 210 square inches of cooking area. Add the Optional Rack System and the cooking area soars to 360 square inches. Thatās more than twice the cooking area of the second largest portable ceramic grill. Grill, bake, roast or smoke for 10 or more people wherever you want to GO. The Primo GO Cradle, GO Base and the Oval JR 200 grill are sold separately.
Features
- Compatible with Kamado Round/ Round Charcoal Primo
- Cradle only
Specifications
| GO Cradle Weight: | 13 lbs (5.89 kg) |
| GO Base Weight: | 24 lbs (10.88 kg) |
| Grill Weight: | 100 lbs (45.36 kg) |
| Total Weight: | 137 lbs (62.13 kg) |
| Cooking Area: | 210 sq in (1,355 cm2) |
| Optional Rack System: | 150 sq in (968 cm2) |
| Total Cooking Area: | 360 sq in (2,323 cm2) |
| Cooking Grid: | 13.5ā x 18.5ā (34 cm x 47 cm) |
| Temperature Range: | 150°ā850°F+ (66°Cā454°C+) |
Downloads
Assembly Guide
Primo Table Dimensions























