ProFire 30-Inch Indoor Gas Grill
Bring the Outdoor Flavor inside with ProFire. This grill must be used in conjunction with a suitable vent hood (600 CFM for an internal blower and 900 CFM for an external blower) and is only approved for use in the USA. See the instruction manual for complete installation instructions. The Indoor Grill features one infrared burner and a High Tech ignition system that includes a built-in safety shut-off. Clearance: Zero clearance to combustibles below the cooking surface. The maximum height above the cooking surface is 30 inches to the bottom of the hood. The vent hood should overlap the cooking surface a minimum of 3 inches on each side. This propane grill comes with a conversion kit including orifices to convert it to natural gas if desired.
Features
- The infrared burner heats within 5 minutes and vaporizes juices, locking in flavor
- Durable stainless steel construction
- Electronic ignition for a simple, reliable start-up
- Removable dishwasher-safe interior panel for easy cleaning
- Must be used in conjunction with a suitable vent hood (600 CFM internal / 900 CFM external)
Specifications
| Property | Value |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Indoor |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 1 Burner |
| Grilling Surface BTUs | 35000 |
| Infrared Main Burner | All Infrared |
| Main Burner Material | Ceramic Infrared |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 21 3/8 X 15 1/8" |
| Main Grilling Area | 333 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 333 Sq. Inches |
| Burger Count | 12 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | None |
| Thermometer | None |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 30.5" |
| Depth | 21" |
| Height | 12" |
| Weight | 125 lbs |
| Cutout Width | 29" |
| Cutout Depth | 20" |
Downloads
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










ProFire 30-Inch Indoor Gas Grill
ProFire 30-Inch Indoor Gas Grill
Bring the Outdoor Flavor inside with ProFire. This grill must be used in conjunction with a suitable vent hood (600 CFM for an internal blower and 900 CFM for an external blower) and is only approved for use in the USA. See the instruction manual for complete installation instructions. The Indoor Grill features one infrared burner and a High Tech ignition system that includes a built-in safety shut-off. Clearance: Zero clearance to combustibles below the cooking surface. The maximum height above the cooking surface is 30 inches to the bottom of the hood. The vent hood should overlap the cooking surface a minimum of 3 inches on each side. This propane grill comes with a conversion kit including orifices to convert it to natural gas if desired.
Features
- The infrared burner heats within 5 minutes and vaporizes juices, locking in flavor
- Durable stainless steel construction
- Electronic ignition for a simple, reliable start-up
- Removable dishwasher-safe interior panel for easy cleaning
- Must be used in conjunction with a suitable vent hood (600 CFM internal / 900 CFM external)
Specifications
| Property | Value |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Indoor |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 1 Burner |
| Grilling Surface BTUs | 35000 |
| Infrared Main Burner | All Infrared |
| Main Burner Material | Ceramic Infrared |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 21 3/8 X 15 1/8" |
| Main Grilling Area | 333 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 333 Sq. Inches |
| Burger Count | 12 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | None |
| Thermometer | None |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 30.5" |
| Depth | 21" |
| Height | 12" |
| Weight | 125 lbs |
| Cutout Width | 29" |
| Cutout Depth | 20" |
Downloads
Original: $3,370.00
-65%$3,370.00
$1,179.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring the Outdoor Flavor inside with ProFire. This grill must be used in conjunction with a suitable vent hood (600 CFM for an internal blower and 900 CFM for an external blower) and is only approved for use in the USA. See the instruction manual for complete installation instructions. The Indoor Grill features one infrared burner and a High Tech ignition system that includes a built-in safety shut-off. Clearance: Zero clearance to combustibles below the cooking surface. The maximum height above the cooking surface is 30 inches to the bottom of the hood. The vent hood should overlap the cooking surface a minimum of 3 inches on each side. This propane grill comes with a conversion kit including orifices to convert it to natural gas if desired.
Features
- The infrared burner heats within 5 minutes and vaporizes juices, locking in flavor
- Durable stainless steel construction
- Electronic ignition for a simple, reliable start-up
- Removable dishwasher-safe interior panel for easy cleaning
- Must be used in conjunction with a suitable vent hood (600 CFM internal / 900 CFM external)
Specifications
| Property | Value |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Indoor |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 1 Burner |
| Grilling Surface BTUs | 35000 |
| Infrared Main Burner | All Infrared |
| Main Burner Material | Ceramic Infrared |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 21 3/8 X 15 1/8" |
| Main Grilling Area | 333 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 333 Sq. Inches |
| Burger Count | 12 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | None |
| Thermometer | None |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 30.5" |
| Depth | 21" |
| Height | 12" |
| Weight | 125 lbs |
| Cutout Width | 29" |
| Cutout Depth | 20" |





















