ProFire Briquette Series 48-Inch Built-In Grill Head
This ProFire BQPF48G-P Briquette Series propane gas grill features four controlled grilling zones with eight 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups.
The grill is constructed of commercial-grade stainless steel, and the double-walled hood features a seamless design that is accented with a polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items.
This ProFire BQPF48G-P Briquette Series grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property |
Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 48W x 10H x 24 1/2D" |
| Cut-Out Measurements | 48 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 8 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 88,000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 45 1/4 x 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | External |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | |
| Total Side Burner BTUs | |
| Total Weight | |
| Made in USA | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire Briquette Series 48-Inch Built-In Grill Head
ProFire Briquette Series 48-Inch Built-In Grill Head
This ProFire BQPF48G-P Briquette Series propane gas grill features four controlled grilling zones with eight 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups.
The grill is constructed of commercial-grade stainless steel, and the double-walled hood features a seamless design that is accented with a polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items.
This ProFire BQPF48G-P Briquette Series grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property |
Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 48W x 10H x 24 1/2D" |
| Cut-Out Measurements | 48 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 8 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 88,000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 45 1/4 x 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | External |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | |
| Total Side Burner BTUs | |
| Total Weight | |
| Made in USA | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Original: $5,085.00
-65%$5,085.00
$1,779.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire BQPF48G-P Briquette Series propane gas grill features four controlled grilling zones with eight 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups.
The grill is constructed of commercial-grade stainless steel, and the double-walled hood features a seamless design that is accented with a polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items.
This ProFire BQPF48G-P Briquette Series grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property |
Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 48W x 10H x 24 1/2D" |
| Cut-Out Measurements | 48 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 8 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 88,000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 45 1/4 x 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | External |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | |
| Total Side Burner BTUs | |
| Total Weight | |
| Made in USA | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |





















