ProFire Deluxe Briquette Series 27-Inch Built-In Infrared Hybrid Grill
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features two controlled grilling zones with two 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 54,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 525 square inch cooking surface while minimizing flare-ups.
The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items.
This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property |
Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 27w x 10h x 24 1/2D" |
| Cut-Out Measurements | 27 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 2 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 54,000 |
| Infrared Main Burner | One Burner |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 x 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | Internal |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | |
| Total Side Burner BTUs | |
| Total Weight | |
| Made in USA | No |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire Deluxe Briquette Series 27-Inch Built-In Infrared Hybrid Grill
ProFire Deluxe Briquette Series 27-Inch Built-In Infrared Hybrid Grill
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features two controlled grilling zones with two 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 54,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 525 square inch cooking surface while minimizing flare-ups.
The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items.
This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property |
Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 27w x 10h x 24 1/2D" |
| Cut-Out Measurements | 27 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 2 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 54,000 |
| Infrared Main Burner | One Burner |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 x 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | Internal |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | |
| Total Side Burner BTUs | |
| Total Weight | |
| Made in USA | No |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Original: $3,800.00
-65%$3,800.00
$1,330.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features two controlled grilling zones with two 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 54,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 525 square inch cooking surface while minimizing flare-ups.
The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items.
This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property |
Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 27w x 10h x 24 1/2D" |
| Cut-Out Measurements | 27 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 2 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 54,000 |
| Infrared Main Burner | One Burner |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 x 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | Internal |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | |
| Total Side Burner BTUs | |
| Total Weight | |
| Made in USA | No |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |





















