ProFire Deluxe Briquette Series 48-Inch Built-In Infrared Hybrid Grill With Double Side Burner
This ProFire BQDLX48SIH-P Briquette Series hybrid propane grill features four controlled grilling zones with six 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that push 98,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface.
The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish.
The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire BQDLX48SIH-P Briquette Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 48W x 10H x 24 1/2 D" |
| Cut-Out Measurements | 48 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 4 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 76,000 |
| Infrared Main Burner | One burner |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | Internal |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30,000 |
| Total Weight | |
| Made in USA | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire Deluxe Briquette Series 48-Inch Built-In Infrared Hybrid Grill With Double Side Burner
ProFire Deluxe Briquette Series 48-Inch Built-In Infrared Hybrid Grill With Double Side Burner
This ProFire BQDLX48SIH-P Briquette Series hybrid propane grill features four controlled grilling zones with six 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that push 98,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface.
The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish.
The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire BQDLX48SIH-P Briquette Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 48W x 10H x 24 1/2 D" |
| Cut-Out Measurements | 48 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 4 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 76,000 |
| Infrared Main Burner | One burner |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | Internal |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30,000 |
| Total Weight | |
| Made in USA | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire BQDLX48SIH-P Briquette Series hybrid propane grill features four controlled grilling zones with six 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that push 98,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface.
The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish.
The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire BQDLX48SIH-P Briquette Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Physical Dimensions | 48W x 10H x 24 1/2 D" |
| Cut-Out Measurements | 48 1/4 x 24 1/2 x 10" |
| Number of Main Burners | 4 |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grilling Surface BTUs | 76,000 |
| Infrared Main Burner | One burner |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Grill Lights | Internal |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Cart Assembly | No |
| Side Burner Type | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30,000 |
| Total Weight | |
| Made in USA | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Type | Built-In |
Ā





















