ProFire Professional Deluxe Series 27-Inch Built-In Gas Grill
Features
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together for keep small items from falling through
- Smoker tray allows you to infuse food with wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 44,000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Burger Count | 23 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 27" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 130 lbs |
| Cutout Width | 27 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







ProFire Professional Deluxe Series 27-Inch Built-In Gas Grill
ProFire Professional Deluxe Series 27-Inch Built-In Gas Grill
Features
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together for keep small items from falling through
- Smoker tray allows you to infuse food with wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 44,000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Burger Count | 23 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 27" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 130 lbs |
| Cutout Width | 27 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Original: $3,520.00
-65%$3,520.00
$1,232.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together for keep small items from falling through
- Smoker tray allows you to infuse food with wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 44,000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 525 Sq. Inches |
| Burger Count | 23 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 27" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 130 lbs |
| Cutout Width | 27 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual





















