ProFire Professional Deluxe Series 27-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Rotisserie
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features two controlled grilling zones with two 11,000 BTU stainless steel burners, a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 54,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an 11,500 BTU Infra-Roast rotisserie burner. A heavy-duty stainless steel rotisserie motor supports up to 25 lbs.
The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 525 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish.
The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- A ceramic infrared burner adds extra high heat for searing steaks and chops
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 2 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 54000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 525 sq. Inches |
| Total Grilling Area | 525 sq. Inches |
| Burger Count | 23 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 11500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 27" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 146 lbs |
| Cutout Width | 27 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











ProFire Professional Deluxe Series 27-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Rotisserie
ProFire Professional Deluxe Series 27-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Rotisserie
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features two controlled grilling zones with two 11,000 BTU stainless steel burners, a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 54,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an 11,500 BTU Infra-Roast rotisserie burner. A heavy-duty stainless steel rotisserie motor supports up to 25 lbs.
The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 525 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish.
The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- A ceramic infrared burner adds extra high heat for searing steaks and chops
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 2 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 54000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 525 sq. Inches |
| Total Grilling Area | 525 sq. Inches |
| Burger Count | 23 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 11500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 27" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 146 lbs |
| Cutout Width | 27 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Original: $4,285.00
-65%$4,285.00
$1,499.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features two controlled grilling zones with two 11,000 BTU stainless steel burners, a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 54,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an 11,500 BTU Infra-Roast rotisserie burner. A heavy-duty stainless steel rotisserie motor supports up to 25 lbs.
The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 525 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish.
The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, a dual-purpose thermometer, and an electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- A ceramic infrared burner adds extra high heat for searing steaks and chops
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 2 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 54000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 24 5/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 525 sq. Inches |
| Total Grilling Area | 525 sq. Inches |
| Burger Count | 23 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 11500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Small (0 - 26") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 27" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 146 lbs |
| Cutout Width | 27 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual





















