ProFire Professional Deluxe Series 36-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Rotisserie
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features three controlled grilling zones with four 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that push 76,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- The smoker tray allows you to infuse food with the wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 11500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











ProFire Professional Deluxe Series 36-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Rotisserie
ProFire Professional Deluxe Series 36-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Rotisserie
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features three controlled grilling zones with four 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that push 76,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- The smoker tray allows you to infuse food with the wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 11500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Original: $5,390.00
-65%$5,390.00
$1,886.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Professional Deluxe Series hybrid propane gas grill features three controlled grilling zones with four 11,000 BTU stainless steel burners and a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that push 76,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double-lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- The smoker tray allows you to infuse food with the wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 11500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Downloads
ProFire Owner's Manual





















