ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Double Side Burner
This ProFire Professional Deluxe Series propane gas grill features four controlled grilling zones with eight 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, dual purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. Island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- The smoker tray allows you to infuse food with the wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 6 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 66000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Side Burner | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30000 |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property |
Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 207 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Double Side Burner
ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Double Side Burner
This ProFire Professional Deluxe Series propane gas grill features four controlled grilling zones with eight 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, dual purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. Island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- The smoker tray allows you to infuse food with the wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 6 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 66000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Side Burner | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30000 |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property |
Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 207 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Original: $5,725.00
-65%$5,725.00
$2,003.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Professional Deluxe Series propane gas grill features four controlled grilling zones with eight 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 966 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel with a sleek, curved double lined hood and polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, dual purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. Island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- The smoker tray allows you to infuse food with the wood-fired flavor
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 6 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 66000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Side Burner | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30000 |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property |
Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 207 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual





















