🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Rotisserie
This ProFire Professional Deluxe Series natural gas grill features three controlled grilling zones with six 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an attached 30,000 BTU double side burner. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial grade stainless steel with a sleek, curved double lined hood and polished mirror finish. This grill includes rust-free, anodized aluminum SearMagic cooking grids that heat quickly and cook foods at a uniform temperature. These unique cooking grids is reversible. Use the wide, ribbed side for larger cuts of meat for restaurant-style sear lines. Or, flip it over and cook on the smooth side when grilling more delicate items such as fish or vegetables. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, dual purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. Island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Reversible Sear Magic cooking grids produce excellent sear lines, heat uniformly and quickly for even cooking
- Rear infrared rotisserie burner for slow roasting food
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 8 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 88000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Anodized Aluminum |
| Cooking Grid Dimensions | 45 1/4 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Burger Count | 45 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 13500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | XL (43" And Up) |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 235 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Rotisserie
ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Rotisserie
This ProFire Professional Deluxe Series natural gas grill features three controlled grilling zones with six 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an attached 30,000 BTU double side burner. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial grade stainless steel with a sleek, curved double lined hood and polished mirror finish. This grill includes rust-free, anodized aluminum SearMagic cooking grids that heat quickly and cook foods at a uniform temperature. These unique cooking grids is reversible. Use the wide, ribbed side for larger cuts of meat for restaurant-style sear lines. Or, flip it over and cook on the smooth side when grilling more delicate items such as fish or vegetables. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, dual purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. Island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Reversible Sear Magic cooking grids produce excellent sear lines, heat uniformly and quickly for even cooking
- Rear infrared rotisserie burner for slow roasting food
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 8 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 88000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Anodized Aluminum |
| Cooking Grid Dimensions | 45 1/4 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Burger Count | 45 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 13500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | XL (43" And Up) |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 235 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Select Fuel Type
Select Cooking Grid Material
From $6,240.00
ProFire Professional Deluxe Series 48-Inch Built-In Gas Grill With Rotisserie—
$6,240.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Professional Deluxe Series natural gas grill features three controlled grilling zones with six 11,000 BTU stainless steel burners that push 88,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an attached 30,000 BTU double side burner. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial grade stainless steel with a sleek, curved double lined hood and polished mirror finish. This grill includes rust-free, anodized aluminum SearMagic cooking grids that heat quickly and cook foods at a uniform temperature. These unique cooking grids is reversible. Use the wide, ribbed side for larger cuts of meat for restaurant-style sear lines. Or, flip it over and cook on the smooth side when grilling more delicate items such as fish or vegetables. This ProFire Professional Deluxe Series grill also comes standard with a stainless steel warming rack, a stainless steel smoker tray, dual purpose thermometer, and electronic multiple spark ignitor to enhance your grilling experience. Island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Reversible Sear Magic cooking grids produce excellent sear lines, heat uniformly and quickly for even cooking
- Rear infrared rotisserie burner for slow roasting food
- Double lined, curved grill hood adds style to your outdoor kitchen
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Deluxe |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 8 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 88000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Anodized Aluminum |
| Cooking Grid Dimensions | 45 1/4 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 966 Sq. Inches |
| Burger Count | 45 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 13500 |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | Internal |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | No |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | XL (43" And Up) |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 235 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual





















