ProFire Professional Series 48-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Double Side Burner
This ProFire Professional Series hybrid propane gas grill features three controlled grilling zones with four 11,000 BTU stainless steel burners, a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 76,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an attached 30,000 BTU double side burner. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel, and the double-walled hood features a seamless design that is accented with a polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- Rear infrared rotisserie burner for slow-roasting food
- A double side burner allows you to heat up sauces or side dishes while grilling
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Professional |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76,000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | None |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Side Burner | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30,000 |
| Made in USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 216 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ProFire Professional Series 48-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Double Side Burner
ProFire Professional Series 48-Inch Built-In Infrared Hybrid Gas Grill With Double Side Burner
This ProFire Professional Series hybrid propane gas grill features three controlled grilling zones with four 11,000 BTU stainless steel burners, a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 76,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an attached 30,000 BTU double side burner. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel, and the double-walled hood features a seamless design that is accented with a polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- Rear infrared rotisserie burner for slow-roasting food
- A double side burner allows you to heat up sauces or side dishes while grilling
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Professional |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76,000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | None |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Side Burner | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30,000 |
| Made in USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 216 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual
Original: $4,850.00
-65%$4,850.00
$1,697.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Professional Series hybrid propane gas grill features three controlled grilling zones with four 11,000 BTU stainless steel burners, a 32,000 BTU ceramic infrared searing zone that pushes 76,000 BTUs of total cooking power on the grilling surface, and an attached 30,000 BTU double side burner. The 16 gauge, commercial grade stainless steel flavor plates are self-cleaning and distribute heat evenly over the entire 714 square inch cooking surface while minimizing flare-ups. The grill is constructed of commercial-grade stainless steel, and the double-walled hood features a seamless design that is accented with a polished mirror finish. The 5/16 inch stainless steel cooking grates are spaced more closely together than other grill models to better accommodate small items. This ProFire grill also comes standard with a stainless steel smoker tray, dual-purpose thermometer, and electronic multiple-spark ignitor to enhance your grilling experience. The island opening must have a floor to support the grill or the island trim kit should be purchased.
Features
- Stainless steel burners offer long-lasting performance
- Controlled grilling zones for cooking different types of food at different temperatures at the same time
- Cooking grates are close together to keep small items from falling through
- Rear infrared rotisserie burner for slow-roasting food
- A double side burner allows you to heat up sauces or side dishes while grilling
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Collection | Professional |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number of Main Burners | 4 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76,000 |
| Infrared Main Burner | One Infrared |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel + Ceramic Infrared |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 33 3/8 X 20 1/2" |
| Main Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 714 Sq. Inches |
| Burger Count | 33 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | Available |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | No |
| Grill Lights | None |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Side Burner | Side Burner |
| Total Side Burner BTUs | 30,000 |
| Made in USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | Yes |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Marine Grade | No |
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 48" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 216 lbs |
| Cutout Width | 48 1/4" |
| Cutout Depth | 24 1/2" |
| Cutout Height | 10" |
Downloads
ProFire Owner's Manual





















