Seaside Casual Dex Collection Lounge Set Builder
The DEX collection merges signature styling with modular flexibility. The deep seating provides comfort and ample room for gathering in your outdoor space. The modular pieces offer versatility, allowing you to customize your outdoor space effortlessly.
Cushions: All fabric options are stain, fade , and water resistant.
Dimensions
Table Specifications
| Dimensions | |
| DEX COFFEE TABLE | 51.75W X 26D X 16.75H |
| DEX CORNER TABLE | 23.5W X 23.5D X 20.5H |
| DEX SQUARE CHAT TABLE | 36W X 36D X 16H |
| DEX ROUND CHAT TABLE | 40W X 40D X 16H |
| DEX ROUND SIDE TABLE | 17.5W X 17.5D X 18H |
| DEX SQUARE SIDE TABLE | 16.5W X 16.5D X 18H |
Seating Specifications
| Dimensions | Seat Height | Arm Height | |
| DEX CLUB CHAIR | 32.75W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR RIGHT | 29.5W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR | 26W X 36.5D X 31.5H |
19" |
N/A |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR LEFT | 29.5W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX SWIVEL LOUNGE CHAIR | 33W X 36D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX OTTOMAN | 26W X 19D X 13.5H |
19" |
N/A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Seaside Casual Dex Collection Lounge Set Builder
Seaside Casual Dex Collection Lounge Set Builder
The DEX collection merges signature styling with modular flexibility. The deep seating provides comfort and ample room for gathering in your outdoor space. The modular pieces offer versatility, allowing you to customize your outdoor space effortlessly.
Cushions: All fabric options are stain, fade , and water resistant.
Dimensions
Table Specifications
| Dimensions | |
| DEX COFFEE TABLE | 51.75W X 26D X 16.75H |
| DEX CORNER TABLE | 23.5W X 23.5D X 20.5H |
| DEX SQUARE CHAT TABLE | 36W X 36D X 16H |
| DEX ROUND CHAT TABLE | 40W X 40D X 16H |
| DEX ROUND SIDE TABLE | 17.5W X 17.5D X 18H |
| DEX SQUARE SIDE TABLE | 16.5W X 16.5D X 18H |
Seating Specifications
| Dimensions | Seat Height | Arm Height | |
| DEX CLUB CHAIR | 32.75W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR RIGHT | 29.5W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR | 26W X 36.5D X 31.5H |
19" |
N/A |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR LEFT | 29.5W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX SWIVEL LOUNGE CHAIR | 33W X 36D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX OTTOMAN | 26W X 19D X 13.5H |
19" |
N/A |
Original: $7,198.00
-65%$7,198.00
$2,519.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The DEX collection merges signature styling with modular flexibility. The deep seating provides comfort and ample room for gathering in your outdoor space. The modular pieces offer versatility, allowing you to customize your outdoor space effortlessly.
Cushions: All fabric options are stain, fade , and water resistant.
Dimensions
Table Specifications
| Dimensions | |
| DEX COFFEE TABLE | 51.75W X 26D X 16.75H |
| DEX CORNER TABLE | 23.5W X 23.5D X 20.5H |
| DEX SQUARE CHAT TABLE | 36W X 36D X 16H |
| DEX ROUND CHAT TABLE | 40W X 40D X 16H |
| DEX ROUND SIDE TABLE | 17.5W X 17.5D X 18H |
| DEX SQUARE SIDE TABLE | 16.5W X 16.5D X 18H |
Seating Specifications
| Dimensions | Seat Height | Arm Height | |
| DEX CLUB CHAIR | 32.75W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR RIGHT | 29.5W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR | 26W X 36.5D X 31.5H |
19" |
N/A |
| DEX MODULAR LOUNGE CHAIR LEFT | 29.5W X 36.5D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX SWIVEL LOUNGE CHAIR | 33W X 36D X 31.5H |
19" |
23" |
| DEX OTTOMAN | 26W X 19D X 13.5H |
19" |
N/A |























