Whiteline Modern Living Pilastro Extendable Dining Table
The Whiteline Modern Living Pilastro Extendable Dining Table features a 10 mm tempered clear glass top, stainless steel frame, and walnut veneer base. It measures 63/95" (W) x 35" (D) x 30" (H) and weighs 276 lbs. Comes with three separate boxes for assembly (box 1: W66" D38" H7"/201 lb. Box 2: W26" D22" H12"/46 lb. Box 3: W33" D21" H3"/29 lb.) and 0.493 CBM pack volume.
Features
- 10 mm tempered clear glass top.
- Stainless steel frame.
- Walnut veneer base.
Specifications
| Minimum Order | 1 |
|---|---|
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
| Dimensions | W63/95" D35" H30" |
| Item Dimension | W63/95" D35" H30" |
| Frame | Stainless steel |
| Finish | Walnut veneer |
| Carton Size | Box 1: W66" D38" H7"/201 lb. Box 2: W26" D22" H12"/46 lb. Box 3: W33" D21" H3"/29 lb. |
| Gross Weight (Lb) | 276 |
| Assembly Required | Yes |
| Packing Way | 1 pc 3 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.493 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Whiteline Modern Living Pilastro Extendable Dining Table
Whiteline Modern Living Pilastro Extendable Dining Table
The Whiteline Modern Living Pilastro Extendable Dining Table features a 10 mm tempered clear glass top, stainless steel frame, and walnut veneer base. It measures 63/95" (W) x 35" (D) x 30" (H) and weighs 276 lbs. Comes with three separate boxes for assembly (box 1: W66" D38" H7"/201 lb. Box 2: W26" D22" H12"/46 lb. Box 3: W33" D21" H3"/29 lb.) and 0.493 CBM pack volume.
Features
- 10 mm tempered clear glass top.
- Stainless steel frame.
- Walnut veneer base.
Specifications
| Minimum Order | 1 |
|---|---|
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
| Dimensions | W63/95" D35" H30" |
| Item Dimension | W63/95" D35" H30" |
| Frame | Stainless steel |
| Finish | Walnut veneer |
| Carton Size | Box 1: W66" D38" H7"/201 lb. Box 2: W26" D22" H12"/46 lb. Box 3: W33" D21" H3"/29 lb. |
| Gross Weight (Lb) | 276 |
| Assembly Required | Yes |
| Packing Way | 1 pc 3 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.493 |
Original: $1,685.30
-65%$1,685.30
$589.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Whiteline Modern Living Pilastro Extendable Dining Table features a 10 mm tempered clear glass top, stainless steel frame, and walnut veneer base. It measures 63/95" (W) x 35" (D) x 30" (H) and weighs 276 lbs. Comes with three separate boxes for assembly (box 1: W66" D38" H7"/201 lb. Box 2: W26" D22" H12"/46 lb. Box 3: W33" D21" H3"/29 lb.) and 0.493 CBM pack volume.
Features
- 10 mm tempered clear glass top.
- Stainless steel frame.
- Walnut veneer base.
Specifications
| Minimum Order | 1 |
|---|---|
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
| Dimensions | W63/95" D35" H30" |
| Item Dimension | W63/95" D35" H30" |
| Frame | Stainless steel |
| Finish | Walnut veneer |
| Carton Size | Box 1: W66" D38" H7"/201 lb. Box 2: W26" D22" H12"/46 lb. Box 3: W33" D21" H3"/29 lb. |
| Gross Weight (Lb) | 276 |
| Assembly Required | Yes |
| Packing Way | 1 pc 3 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.493 |






















