Whiteline Modern Living Struttura Large Buffet
The Struttura Large Buffet is an outstanding element sporting a bold, rigorous horizontal design punctuated by vertical metal segments, adding a note of elegance to any dining space
Features
- High gloss white or walnut veneer.
- Adjustable shelves.
- Polished stainless steel legs.
Designed by furniture designer Stanley Jay Friedman. Click here to learn more about Stanley and his vision.
Specifications
| Minimum Order | 1 |
|---|---|
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
| Dimensions | W95" D17" H30" |
| Item Dimension | W95" D17" H30" |
| Finish | High gloss white or natural walnut veneer |
| Carton Size | Box 1: W65" D19" H24"/126 lb. Box 2: W34" D19" H25"/98 lb. |
| Gross Weight (Lb) | 214 |
| Assembly Required | Yes |
| Packing Way | 1 pc 2 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.795 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Whiteline Modern Living Struttura Large Buffet
Whiteline Modern Living Struttura Large Buffet
The Struttura Large Buffet is an outstanding element sporting a bold, rigorous horizontal design punctuated by vertical metal segments, adding a note of elegance to any dining space
Features
- High gloss white or walnut veneer.
- Adjustable shelves.
- Polished stainless steel legs.
Designed by furniture designer Stanley Jay Friedman. Click here to learn more about Stanley and his vision.
Specifications
| Minimum Order | 1 |
|---|---|
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
| Dimensions | W95" D17" H30" |
| Item Dimension | W95" D17" H30" |
| Finish | High gloss white or natural walnut veneer |
| Carton Size | Box 1: W65" D19" H24"/126 lb. Box 2: W34" D19" H25"/98 lb. |
| Gross Weight (Lb) | 214 |
| Assembly Required | Yes |
| Packing Way | 1 pc 2 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.795 |
Original: $2,167.90
-65%$2,167.90
$758.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Struttura Large Buffet is an outstanding element sporting a bold, rigorous horizontal design punctuated by vertical metal segments, adding a note of elegance to any dining space
Features
- High gloss white or walnut veneer.
- Adjustable shelves.
- Polished stainless steel legs.
Designed by furniture designer Stanley Jay Friedman. Click here to learn more about Stanley and his vision.
Specifications
| Minimum Order | 1 |
|---|---|
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
| Dimensions | W95" D17" H30" |
| Item Dimension | W95" D17" H30" |
| Finish | High gloss white or natural walnut veneer |
| Carton Size | Box 1: W65" D19" H24"/126 lb. Box 2: W34" D19" H25"/98 lb. |
| Gross Weight (Lb) | 214 |
| Assembly Required | Yes |
| Packing Way | 1 pc 2 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.795 |






















