Empava 24 inch Built-in Induction Cooktop EMPV-24EC03
Features
- Manual control locks allow for a safer cooking environment
- Spills don't burn on the cooktop, making clean-up quick and easy
- Touch controls with red LED lighting, for accurate control over heat and time
- 4 Induction cooking zones include a 3,000W power boost element for faster boil times
- Induction only heats pans and the food in them, the area around the pans stays cool to the touch
- Achieve optimal induction cooking by using magnetic stainless steel or cast-iron material cookware
- Hardwired- 3 copper wire cables from the home power supply, 220~240 Volts, 40 amps breaker
Other Dimensions
| Overall Height | 2.31" |
| Overall Width | 23.62" |
| Overall Depth | 20.5" |
| Back Left Burner Diameter | 6" |
| Cutout Width - Side to Side | 22.06" |
| Power Cord Length - End to End | 47" |
| Undercounter Thickness | 0.18" |
| Back Right Burner Diameter | 8" |
| Cutout Height - Top to Bottom | 5" |
| Overall Product Weight | 25 lb. |
| Cutout Depth - Front to Back | 19.31" |
| Front Right Burner Diameter | 8" |
| Front Left Burner Diameter | 6" |
- Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit.
- Check if your cooktop requires gas or electricity. Depending on the model, electric cooktops require a 30, 40, or 50-amp circuit.
- Remove your existing cooktop and measure the cutout opening. Measure the cutout width from side to side, depth from front to back, and distance between the cutout and both the back wall and the front of the countertop.
- Keep in mind that your new cooktop will have a lip that will overlap the cutout by ½-1 inch. You should also subtract any space needed for gas lines, ventilation, or other manufacturer requirements beneath the cooktop. Your cooktop should also be 24 to 36 inches from any hood or cabinets above it.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Owner Manual (pdf)
- Specifications (pdf)
- Warranty Information (pdf)
Features
| Fuel Type | Induction |
| Color/Finish | Black |
| Primary Material | Ceramic |
| Product Care | Make sure the control plane are always clean and dry |
| Total BTU Output | 27600 BTU |
| Control Location | Front |
| Control Type | Touch |
| Number of Controls | 4 |
| Installable Over Wall Oven | Yes |
| Cooktop Surface Structure | Smoothtop |
| Downdraft Exhaust | No |
| Power Display Indicator | Yes |
| Automatic Shutoff | Yes |
| Power Levels | 9 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Automatic Pan Detection | Yes |
| Timer | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Safety Lock | Yes |
| Amperage | 40 Amps |
| Minimum Circuit Breaker Amperage | 40 Amps |
| Voltage | 240 Volt |
| Installation Kit | Yes |
| Cooking Elements Included | Yes |
| Number of Elements | 4 |
| Right Front Element Watts | 3000 Watt |
| Left Front Element Watts | 1500 Watt |
| Left Rear Element Watts | 2100 Watt |
| Right Rear Element Watts | 1500 Watt |
| Power Cord Included | Yes |
| Wattage | 8100 |
| Outdoor Use | No |
| Grill Included | No |
| Griddle Included | No |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Plug-In | Yes |
| Battery or Batteries Included | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Screen | LED |
| Assembly | Installation Required |
| Warranty | Product Warranty |
| Warranty Length | 2 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Details 2 | With 2 years US based limited manufacturer warranty |
| Warranty Details | Defects Only; Failure to follow recommended care will void product warranty; Consumer misuse not covered; Parts Only; Inspection Required; Normal wear and tear not covered |
| Part Number | EMPV-24EC03 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Empava 24 inch Built-in Induction Cooktop EMPV-24EC03
Empava 24 inch Built-in Induction Cooktop EMPV-24EC03
Features
- Manual control locks allow for a safer cooking environment
- Spills don't burn on the cooktop, making clean-up quick and easy
- Touch controls with red LED lighting, for accurate control over heat and time
- 4 Induction cooking zones include a 3,000W power boost element for faster boil times
- Induction only heats pans and the food in them, the area around the pans stays cool to the touch
- Achieve optimal induction cooking by using magnetic stainless steel or cast-iron material cookware
- Hardwired- 3 copper wire cables from the home power supply, 220~240 Volts, 40 amps breaker
Other Dimensions
| Overall Height | 2.31" |
| Overall Width | 23.62" |
| Overall Depth | 20.5" |
| Back Left Burner Diameter | 6" |
| Cutout Width - Side to Side | 22.06" |
| Power Cord Length - End to End | 47" |
| Undercounter Thickness | 0.18" |
| Back Right Burner Diameter | 8" |
| Cutout Height - Top to Bottom | 5" |
| Overall Product Weight | 25 lb. |
| Cutout Depth - Front to Back | 19.31" |
| Front Right Burner Diameter | 8" |
| Front Left Burner Diameter | 6" |
- Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit.
- Check if your cooktop requires gas or electricity. Depending on the model, electric cooktops require a 30, 40, or 50-amp circuit.
- Remove your existing cooktop and measure the cutout opening. Measure the cutout width from side to side, depth from front to back, and distance between the cutout and both the back wall and the front of the countertop.
- Keep in mind that your new cooktop will have a lip that will overlap the cutout by ½-1 inch. You should also subtract any space needed for gas lines, ventilation, or other manufacturer requirements beneath the cooktop. Your cooktop should also be 24 to 36 inches from any hood or cabinets above it.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Owner Manual (pdf)
- Specifications (pdf)
- Warranty Information (pdf)
Features
| Fuel Type | Induction |
| Color/Finish | Black |
| Primary Material | Ceramic |
| Product Care | Make sure the control plane are always clean and dry |
| Total BTU Output | 27600 BTU |
| Control Location | Front |
| Control Type | Touch |
| Number of Controls | 4 |
| Installable Over Wall Oven | Yes |
| Cooktop Surface Structure | Smoothtop |
| Downdraft Exhaust | No |
| Power Display Indicator | Yes |
| Automatic Shutoff | Yes |
| Power Levels | 9 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Automatic Pan Detection | Yes |
| Timer | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Safety Lock | Yes |
| Amperage | 40 Amps |
| Minimum Circuit Breaker Amperage | 40 Amps |
| Voltage | 240 Volt |
| Installation Kit | Yes |
| Cooking Elements Included | Yes |
| Number of Elements | 4 |
| Right Front Element Watts | 3000 Watt |
| Left Front Element Watts | 1500 Watt |
| Left Rear Element Watts | 2100 Watt |
| Right Rear Element Watts | 1500 Watt |
| Power Cord Included | Yes |
| Wattage | 8100 |
| Outdoor Use | No |
| Grill Included | No |
| Griddle Included | No |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Plug-In | Yes |
| Battery or Batteries Included | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Screen | LED |
| Assembly | Installation Required |
| Warranty | Product Warranty |
| Warranty Length | 2 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Details 2 | With 2 years US based limited manufacturer warranty |
| Warranty Details | Defects Only; Failure to follow recommended care will void product warranty; Consumer misuse not covered; Parts Only; Inspection Required; Normal wear and tear not covered |
| Part Number | EMPV-24EC03 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features
- Manual control locks allow for a safer cooking environment
- Spills don't burn on the cooktop, making clean-up quick and easy
- Touch controls with red LED lighting, for accurate control over heat and time
- 4 Induction cooking zones include a 3,000W power boost element for faster boil times
- Induction only heats pans and the food in them, the area around the pans stays cool to the touch
- Achieve optimal induction cooking by using magnetic stainless steel or cast-iron material cookware
- Hardwired- 3 copper wire cables from the home power supply, 220~240 Volts, 40 amps breaker
Other Dimensions
| Overall Height | 2.31" |
| Overall Width | 23.62" |
| Overall Depth | 20.5" |
| Back Left Burner Diameter | 6" |
| Cutout Width - Side to Side | 22.06" |
| Power Cord Length - End to End | 47" |
| Undercounter Thickness | 0.18" |
| Back Right Burner Diameter | 8" |
| Cutout Height - Top to Bottom | 5" |
| Overall Product Weight | 25 lb. |
| Cutout Depth - Front to Back | 19.31" |
| Front Right Burner Diameter | 8" |
| Front Left Burner Diameter | 6" |
- Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit.
- Check if your cooktop requires gas or electricity. Depending on the model, electric cooktops require a 30, 40, or 50-amp circuit.
- Remove your existing cooktop and measure the cutout opening. Measure the cutout width from side to side, depth from front to back, and distance between the cutout and both the back wall and the front of the countertop.
- Keep in mind that your new cooktop will have a lip that will overlap the cutout by ½-1 inch. You should also subtract any space needed for gas lines, ventilation, or other manufacturer requirements beneath the cooktop. Your cooktop should also be 24 to 36 inches from any hood or cabinets above it.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Owner Manual (pdf)
- Specifications (pdf)
- Warranty Information (pdf)
Features
| Fuel Type | Induction |
| Color/Finish | Black |
| Primary Material | Ceramic |
| Product Care | Make sure the control plane are always clean and dry |
| Total BTU Output | 27600 BTU |
| Control Location | Front |
| Control Type | Touch |
| Number of Controls | 4 |
| Installable Over Wall Oven | Yes |
| Cooktop Surface Structure | Smoothtop |
| Downdraft Exhaust | No |
| Power Display Indicator | Yes |
| Automatic Shutoff | Yes |
| Power Levels | 9 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Automatic Pan Detection | Yes |
| Timer | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Safety Lock | Yes |
| Amperage | 40 Amps |
| Minimum Circuit Breaker Amperage | 40 Amps |
| Voltage | 240 Volt |
| Installation Kit | Yes |
| Cooking Elements Included | Yes |
| Number of Elements | 4 |
| Right Front Element Watts | 3000 Watt |
| Left Front Element Watts | 1500 Watt |
| Left Rear Element Watts | 2100 Watt |
| Right Rear Element Watts | 1500 Watt |
| Power Cord Included | Yes |
| Wattage | 8100 |
| Outdoor Use | No |
| Grill Included | No |
| Griddle Included | No |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Plug-In | Yes |
| Battery or Batteries Included | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Screen | LED |
| Assembly | Installation Required |
| Warranty | Product Warranty |
| Warranty Length | 2 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Details 2 | With 2 years US based limited manufacturer warranty |
| Warranty Details | Defects Only; Failure to follow recommended care will void product warranty; Consumer misuse not covered; Parts Only; Inspection Required; Normal wear and tear not covered |
| Part Number | EMPV-24EC03 |























