Empava 30 inch CFM Ducted Under Cabinet Range Hood EMPV-30RH07
Features
- [Premium Quality] Featuring 400 cfm airflow, push-button controls, a 3-speed fan, and a fully sealed aluminum motor. The 30" ducted range hood will quickly ventilate your kitchen and keep the noise level below 65 dB, bringing a good cooking experience.
- [Under cabinet range hood] Constructed with 18-gauge stainless steel for exceptional resistance to corrosion and rust. Handcrafted brushed satin finish to prevent dents and scratches for long-lasting use in your busy kitchen.
- [Easy to operate] The touch-sensitive panel reacts even when pressed lightly. The generous 30" width will get caught all the smoke and food particles in the hood before they drift to your kitchen.
- [Easy to clean] The stainless-steel materials permanent reusable baffle filter can be cleaned in the dishwasher for hassle-free, effortless cleaning and maintenance to enhance the premium look.
- [Safe & friendly] The energy-efficient, 2x 2.0-watt leds that are mounted directly below the range hood are long-lasting and provide high-lumen lighting for better visibility at night.
- Filter
Other Dimensions
| Overall Dimensions | 30" W x 20.47" D |
| Rectangular Duct Size | 6" x 6" |
| Height Above Cooktop Range | 26" - 30" |
| Overall Product Weight | 25 lb. |
| Round Duct Diameter | 6" |
- Besides checking the product measurements, you should also:
- Check your venting capabilities; Check if your home has installed ductwork. If it does, or you plan on getting it installed, you should look for a ducted (vented) or convertible range hood. If your home does not have installed ductwork, you should choose a ductless (non-vented) or convertible range hood.
- Measure Your Space: First, measure the width of your cooking surface from one side of the cooktop to the other. Next, measure the width of the area between cabinets where your range hood will live (if applicable). Then, measure the space between the cooking surface and the cabinets or ceiling above. There should be anywhere from 24 to 36 inches between the bottom of the range hood and the cooktop surface. Finally, measure the depth from front to back of the cooking surface.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Specifications (pdf)
- Owner Manual (pdf)
Features
| Exhaust Method | Ducted |
| Duct Shape | Round |
| Color/Finish | Silver |
| Smudge-Resistant Finish | Yes |
| Hardware Finish | Stainless Steel |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Primary Material Details | 18-Gauge Stainless Steel |
| Air Discharge Direction | Vertical |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Power Source | Plug-in |
| Voltage | 120 Volt |
| Amperage | 2 Amps |
| Filter Type | Baffle |
| Washable Filter | Yes |
| Dishwasher Safe Filter | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Maximum Air Movement (CFM) | 400 cubic feet per minute |
| Speed Control | Yes |
| Number of Speeds | 3 |
| Speed Control Type | Digital |
| Maximum Sones | 13 sone |
| Minimum Sones | 1 sone |
| Noise Level | 65 decibel |
| Lighting Included | Yes |
| Adjustable Lighting Levels | No |
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Compatible Bulb Type | LED |
| Number of Bulbs Included | 2 |
| Required Bulb Wattage | 2.00 Watt |
| Blower Type | Interior unit |
| Damper Included | Yes |
| Total Number of Pieces | 3 |
| Timer | Yes |
| Delay Shut-Off | Yes |
| Durability | Rust Resistant |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Specifications | ETL Listed |
| Additional Tools Required (Not Included) | All Tools Included |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting / Installation type | Under Cabinet |
| Commercial Warranty | No |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Details 2 | 3 Years US Based Limited Manufacture Warranty |
| Part Number | EMPV-30RH07 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Empava 30 inch CFM Ducted Under Cabinet Range Hood EMPV-30RH07
Empava 30 inch CFM Ducted Under Cabinet Range Hood EMPV-30RH07
Features
- [Premium Quality] Featuring 400 cfm airflow, push-button controls, a 3-speed fan, and a fully sealed aluminum motor. The 30" ducted range hood will quickly ventilate your kitchen and keep the noise level below 65 dB, bringing a good cooking experience.
- [Under cabinet range hood] Constructed with 18-gauge stainless steel for exceptional resistance to corrosion and rust. Handcrafted brushed satin finish to prevent dents and scratches for long-lasting use in your busy kitchen.
- [Easy to operate] The touch-sensitive panel reacts even when pressed lightly. The generous 30" width will get caught all the smoke and food particles in the hood before they drift to your kitchen.
- [Easy to clean] The stainless-steel materials permanent reusable baffle filter can be cleaned in the dishwasher for hassle-free, effortless cleaning and maintenance to enhance the premium look.
- [Safe & friendly] The energy-efficient, 2x 2.0-watt leds that are mounted directly below the range hood are long-lasting and provide high-lumen lighting for better visibility at night.
- Filter
Other Dimensions
| Overall Dimensions | 30" W x 20.47" D |
| Rectangular Duct Size | 6" x 6" |
| Height Above Cooktop Range | 26" - 30" |
| Overall Product Weight | 25 lb. |
| Round Duct Diameter | 6" |
- Besides checking the product measurements, you should also:
- Check your venting capabilities; Check if your home has installed ductwork. If it does, or you plan on getting it installed, you should look for a ducted (vented) or convertible range hood. If your home does not have installed ductwork, you should choose a ductless (non-vented) or convertible range hood.
- Measure Your Space: First, measure the width of your cooking surface from one side of the cooktop to the other. Next, measure the width of the area between cabinets where your range hood will live (if applicable). Then, measure the space between the cooking surface and the cabinets or ceiling above. There should be anywhere from 24 to 36 inches between the bottom of the range hood and the cooktop surface. Finally, measure the depth from front to back of the cooking surface.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Specifications (pdf)
- Owner Manual (pdf)
Features
| Exhaust Method | Ducted |
| Duct Shape | Round |
| Color/Finish | Silver |
| Smudge-Resistant Finish | Yes |
| Hardware Finish | Stainless Steel |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Primary Material Details | 18-Gauge Stainless Steel |
| Air Discharge Direction | Vertical |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Power Source | Plug-in |
| Voltage | 120 Volt |
| Amperage | 2 Amps |
| Filter Type | Baffle |
| Washable Filter | Yes |
| Dishwasher Safe Filter | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Maximum Air Movement (CFM) | 400 cubic feet per minute |
| Speed Control | Yes |
| Number of Speeds | 3 |
| Speed Control Type | Digital |
| Maximum Sones | 13 sone |
| Minimum Sones | 1 sone |
| Noise Level | 65 decibel |
| Lighting Included | Yes |
| Adjustable Lighting Levels | No |
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Compatible Bulb Type | LED |
| Number of Bulbs Included | 2 |
| Required Bulb Wattage | 2.00 Watt |
| Blower Type | Interior unit |
| Damper Included | Yes |
| Total Number of Pieces | 3 |
| Timer | Yes |
| Delay Shut-Off | Yes |
| Durability | Rust Resistant |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Specifications | ETL Listed |
| Additional Tools Required (Not Included) | All Tools Included |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting / Installation type | Under Cabinet |
| Commercial Warranty | No |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Details 2 | 3 Years US Based Limited Manufacture Warranty |
| Part Number | EMPV-30RH07 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features
- [Premium Quality] Featuring 400 cfm airflow, push-button controls, a 3-speed fan, and a fully sealed aluminum motor. The 30" ducted range hood will quickly ventilate your kitchen and keep the noise level below 65 dB, bringing a good cooking experience.
- [Under cabinet range hood] Constructed with 18-gauge stainless steel for exceptional resistance to corrosion and rust. Handcrafted brushed satin finish to prevent dents and scratches for long-lasting use in your busy kitchen.
- [Easy to operate] The touch-sensitive panel reacts even when pressed lightly. The generous 30" width will get caught all the smoke and food particles in the hood before they drift to your kitchen.
- [Easy to clean] The stainless-steel materials permanent reusable baffle filter can be cleaned in the dishwasher for hassle-free, effortless cleaning and maintenance to enhance the premium look.
- [Safe & friendly] The energy-efficient, 2x 2.0-watt leds that are mounted directly below the range hood are long-lasting and provide high-lumen lighting for better visibility at night.
- Filter
Other Dimensions
| Overall Dimensions | 30" W x 20.47" D |
| Rectangular Duct Size | 6" x 6" |
| Height Above Cooktop Range | 26" - 30" |
| Overall Product Weight | 25 lb. |
| Round Duct Diameter | 6" |
- Besides checking the product measurements, you should also:
- Check your venting capabilities; Check if your home has installed ductwork. If it does, or you plan on getting it installed, you should look for a ducted (vented) or convertible range hood. If your home does not have installed ductwork, you should choose a ductless (non-vented) or convertible range hood.
- Measure Your Space: First, measure the width of your cooking surface from one side of the cooktop to the other. Next, measure the width of the area between cabinets where your range hood will live (if applicable). Then, measure the space between the cooking surface and the cabinets or ceiling above. There should be anywhere from 24 to 36 inches between the bottom of the range hood and the cooktop surface. Finally, measure the depth from front to back of the cooking surface.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Specifications (pdf)
- Owner Manual (pdf)
Features
| Exhaust Method | Ducted |
| Duct Shape | Round |
| Color/Finish | Silver |
| Smudge-Resistant Finish | Yes |
| Hardware Finish | Stainless Steel |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Primary Material Details | 18-Gauge Stainless Steel |
| Air Discharge Direction | Vertical |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Power Source | Plug-in |
| Voltage | 120 Volt |
| Amperage | 2 Amps |
| Filter Type | Baffle |
| Washable Filter | Yes |
| Dishwasher Safe Filter | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Maximum Air Movement (CFM) | 400 cubic feet per minute |
| Speed Control | Yes |
| Number of Speeds | 3 |
| Speed Control Type | Digital |
| Maximum Sones | 13 sone |
| Minimum Sones | 1 sone |
| Noise Level | 65 decibel |
| Lighting Included | Yes |
| Adjustable Lighting Levels | No |
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Compatible Bulb Type | LED |
| Number of Bulbs Included | 2 |
| Required Bulb Wattage | 2.00 Watt |
| Blower Type | Interior unit |
| Damper Included | Yes |
| Total Number of Pieces | 3 |
| Timer | Yes |
| Delay Shut-Off | Yes |
| Durability | Rust Resistant |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Specifications | ETL Listed |
| Additional Tools Required (Not Included) | All Tools Included |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting / Installation type | Under Cabinet |
| Commercial Warranty | No |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Details 2 | 3 Years US Based Limited Manufacture Warranty |
| Part Number | EMPV-30RH07 |























