Empava 36 inch Built-in Gas Cooktops EMPV-36GC23
The next high-end US & Canada CSA-certified gas cooktop by Empava Appliances Inc., itās the real āsecret weaponā behind many great meals. Let this gas-operated appliance give you the utmost cooking flexibility and help you cook like a professional chef in your own home. Still, hesitating? Check out the Empava electric induction cooktop and wall ovens as well! Besides checking the product measurements, you should also: Walk the Delivery Path: Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit. Check the Fuel Type: Check if your cooktop requires gas or electricity. Depending on the model, electric cooktops require a 30, 40, or 50-amp circuit. Measure the Cutout Space: Remove your existing cooktop and measure the cutout opening. Measure the cutout width from side to side, depth from front to back, and distance between the cutout and both the back wall and the front of the countertop.
Features
- Easily select options or control your cooking temperature with knob controls, Approved for installation above any Empava single electric wall oven.
- Simmer Burner delivers precise low heat that is perfect for preparing delicate foods and sauces.
Other Dimensions
| Overall | 2.1" H x 36" W x 20.67" D |
| Overall Product Weight | 32 lb. |
| Cutout Depth - Front to Back | 19.33" D |
| Front Right Burner Diameter | 1.77" |
| Cutout Width - Side to Side | 34.68" W |
| Back Right Burner Diameter | 2.56" |
| Back Left Burner Diameter | 2.56" |
| Power Cord Length - End to End | 45" |
| Front Left Burner Diameter | 3.74" |
| Center Back Burner Diameter | 4.8" |
| Undercounter Thickness | 2.1" |
| Cutout Height - Top to Bottom | 5" H |
- Walking the delivery path and measuring doorways, hallways, and stairways to ensure the appliance can fit.
- Checking the fuel type required by the cooktop (gas or electric) and ensuring the appropriate circuit is available.
- Measuring the cutout space, including width, depth, and distances to the back wall and front of the countertop.
- Taking into account the overlap of the cooktop's lip and any space needed for gas lines, ventilation, or manufacturer requirements.
- Maintaining the appropriate distance (24 to 36 inches) between the cooktop and any hood or cabinets above it.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Owner ManualĀ (pdf)
- DimensionsĀ (pdf)
Features
| Fuel Type | Natural Gas |
| Color/Finish | Silver/Black |
| Primary Material | Metal |
| Burners Included | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Left Front Burner BTU | 10200 |
| Left Rear Burner BTU | 6000 |
| Center Rear Burner BTU | 13000 |
| Right Front Burner BTU | 3800 |
| Right Rear Burner BTU | 6000 |
| Dual Size Burner | Yes |
| Control Location | Front |
| Gas Heat Configuration | Sealed burners |
| Gas Type | Natural Gas; Liquid Propane |
| Cooktop Surface Structure | Grate |
| Downdraft Exhaust | No |
| Hot Surface Indicator | No |
| LP Gas Convertible | Yes |
| LP Gas Conversion Included | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Voltage | 110 Volt |
| Grates Included | Yes |
| Grate Material | Cast Iron |
| Continuous Grates | Yes |
| Installation Kit | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Grill Included | No |
| Griddle Included | No |
| Deep Recessed | Yes |
| Supplier Intended and Approved Use | Non Residential Use; Residential Use |
| Plug-In | Yes |
| Imported | Yes |
| Warranty | Product Warranty |
| Warranty Length | 2 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Part Number | EMPV-36GC23 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Empava 36 inch Built-in Gas Cooktops EMPV-36GC23
Empava 36 inch Built-in Gas Cooktops EMPV-36GC23
The next high-end US & Canada CSA-certified gas cooktop by Empava Appliances Inc., itās the real āsecret weaponā behind many great meals. Let this gas-operated appliance give you the utmost cooking flexibility and help you cook like a professional chef in your own home. Still, hesitating? Check out the Empava electric induction cooktop and wall ovens as well! Besides checking the product measurements, you should also: Walk the Delivery Path: Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit. Check the Fuel Type: Check if your cooktop requires gas or electricity. Depending on the model, electric cooktops require a 30, 40, or 50-amp circuit. Measure the Cutout Space: Remove your existing cooktop and measure the cutout opening. Measure the cutout width from side to side, depth from front to back, and distance between the cutout and both the back wall and the front of the countertop.
Features
- Easily select options or control your cooking temperature with knob controls, Approved for installation above any Empava single electric wall oven.
- Simmer Burner delivers precise low heat that is perfect for preparing delicate foods and sauces.
Other Dimensions
| Overall | 2.1" H x 36" W x 20.67" D |
| Overall Product Weight | 32 lb. |
| Cutout Depth - Front to Back | 19.33" D |
| Front Right Burner Diameter | 1.77" |
| Cutout Width - Side to Side | 34.68" W |
| Back Right Burner Diameter | 2.56" |
| Back Left Burner Diameter | 2.56" |
| Power Cord Length - End to End | 45" |
| Front Left Burner Diameter | 3.74" |
| Center Back Burner Diameter | 4.8" |
| Undercounter Thickness | 2.1" |
| Cutout Height - Top to Bottom | 5" H |
- Walking the delivery path and measuring doorways, hallways, and stairways to ensure the appliance can fit.
- Checking the fuel type required by the cooktop (gas or electric) and ensuring the appropriate circuit is available.
- Measuring the cutout space, including width, depth, and distances to the back wall and front of the countertop.
- Taking into account the overlap of the cooktop's lip and any space needed for gas lines, ventilation, or manufacturer requirements.
- Maintaining the appropriate distance (24 to 36 inches) between the cooktop and any hood or cabinets above it.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Owner ManualĀ (pdf)
- DimensionsĀ (pdf)
Features
| Fuel Type | Natural Gas |
| Color/Finish | Silver/Black |
| Primary Material | Metal |
| Burners Included | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Left Front Burner BTU | 10200 |
| Left Rear Burner BTU | 6000 |
| Center Rear Burner BTU | 13000 |
| Right Front Burner BTU | 3800 |
| Right Rear Burner BTU | 6000 |
| Dual Size Burner | Yes |
| Control Location | Front |
| Gas Heat Configuration | Sealed burners |
| Gas Type | Natural Gas; Liquid Propane |
| Cooktop Surface Structure | Grate |
| Downdraft Exhaust | No |
| Hot Surface Indicator | No |
| LP Gas Convertible | Yes |
| LP Gas Conversion Included | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Voltage | 110 Volt |
| Grates Included | Yes |
| Grate Material | Cast Iron |
| Continuous Grates | Yes |
| Installation Kit | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Grill Included | No |
| Griddle Included | No |
| Deep Recessed | Yes |
| Supplier Intended and Approved Use | Non Residential Use; Residential Use |
| Plug-In | Yes |
| Imported | Yes |
| Warranty | Product Warranty |
| Warranty Length | 2 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Part Number | EMPV-36GC23 |
Original: $392.49
-65%$392.49
$137.37Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The next high-end US & Canada CSA-certified gas cooktop by Empava Appliances Inc., itās the real āsecret weaponā behind many great meals. Let this gas-operated appliance give you the utmost cooking flexibility and help you cook like a professional chef in your own home. Still, hesitating? Check out the Empava electric induction cooktop and wall ovens as well! Besides checking the product measurements, you should also: Walk the Delivery Path: Measure doorways, hallways, stairways, and areas where there may be a tight fit to ensure your appliance will fit. Check the Fuel Type: Check if your cooktop requires gas or electricity. Depending on the model, electric cooktops require a 30, 40, or 50-amp circuit. Measure the Cutout Space: Remove your existing cooktop and measure the cutout opening. Measure the cutout width from side to side, depth from front to back, and distance between the cutout and both the back wall and the front of the countertop.
Features
- Easily select options or control your cooking temperature with knob controls, Approved for installation above any Empava single electric wall oven.
- Simmer Burner delivers precise low heat that is perfect for preparing delicate foods and sauces.
Other Dimensions
| Overall | 2.1" H x 36" W x 20.67" D |
| Overall Product Weight | 32 lb. |
| Cutout Depth - Front to Back | 19.33" D |
| Front Right Burner Diameter | 1.77" |
| Cutout Width - Side to Side | 34.68" W |
| Back Right Burner Diameter | 2.56" |
| Back Left Burner Diameter | 2.56" |
| Power Cord Length - End to End | 45" |
| Front Left Burner Diameter | 3.74" |
| Center Back Burner Diameter | 4.8" |
| Undercounter Thickness | 2.1" |
| Cutout Height - Top to Bottom | 5" H |
- Walking the delivery path and measuring doorways, hallways, and stairways to ensure the appliance can fit.
- Checking the fuel type required by the cooktop (gas or electric) and ensuring the appropriate circuit is available.
- Measuring the cutout space, including width, depth, and distances to the back wall and front of the countertop.
- Taking into account the overlap of the cooktop's lip and any space needed for gas lines, ventilation, or manufacturer requirements.
- Maintaining the appropriate distance (24 to 36 inches) between the cooktop and any hood or cabinets above it.
Weights and Dimensions

Specifications
Additional Documents
- Owner ManualĀ (pdf)
- DimensionsĀ (pdf)
Features
| Fuel Type | Natural Gas |
| Color/Finish | Silver/Black |
| Primary Material | Metal |
| Burners Included | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Left Front Burner BTU | 10200 |
| Left Rear Burner BTU | 6000 |
| Center Rear Burner BTU | 13000 |
| Right Front Burner BTU | 3800 |
| Right Rear Burner BTU | 6000 |
| Dual Size Burner | Yes |
| Control Location | Front |
| Gas Heat Configuration | Sealed burners |
| Gas Type | Natural Gas; Liquid Propane |
| Cooktop Surface Structure | Grate |
| Downdraft Exhaust | No |
| Hot Surface Indicator | No |
| LP Gas Convertible | Yes |
| LP Gas Conversion Included | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Voltage | 110 Volt |
| Grates Included | Yes |
| Grate Material | Cast Iron |
| Continuous Grates | Yes |
| Installation Kit | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Grill Included | No |
| Griddle Included | No |
| Deep Recessed | Yes |
| Supplier Intended and Approved Use | Non Residential Use; Residential Use |
| Plug-In | Yes |
| Imported | Yes |
| Warranty | Product Warranty |
| Warranty Length | 2 Years |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Part Number | EMPV-36GC23 |























