LH Imports Patio Large Round Standing Pot - Grey Stone PAT011-L
It is simple and elegant. Great for space that needs the extra touch. With the acacia wood base and Ficonstone pot, this piece is suitable for indoor and outdoor use.
Give your space a classic look with the LH Imports Patio Large Round Standing Pot. Durably made with Ficonstone and an acacia wood base, it's perfect for indoor and outdoor use. It's elegant design makes it a great addition to any space for a subtle touch of style.
Features
- Beautiful acacia wood base
- Pot is made of Ficonstone for durability and longevity.
- Perfect for indoor and outdoor use.
- Ficonstone Pot
- Acacia Base
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite Grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed Natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 19.1 x 19.1 x 31.9 ; 20lbs |
| Box Dimensions: | 21.7 x 25.2 x 17.7 ; 26.94lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.183 |
| Additional Dimensions | Between Legs: 16.54 |
| Storage Dimensions | 14.1 x 14.1 x 12.2 |
| Weight Capacity (lbs) | 31L |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






LH Imports Patio Large Round Standing Pot - Grey Stone PAT011-L
LH Imports Patio Large Round Standing Pot - Grey Stone PAT011-L
It is simple and elegant. Great for space that needs the extra touch. With the acacia wood base and Ficonstone pot, this piece is suitable for indoor and outdoor use.
Give your space a classic look with the LH Imports Patio Large Round Standing Pot. Durably made with Ficonstone and an acacia wood base, it's perfect for indoor and outdoor use. It's elegant design makes it a great addition to any space for a subtle touch of style.
Features
- Beautiful acacia wood base
- Pot is made of Ficonstone for durability and longevity.
- Perfect for indoor and outdoor use.
- Ficonstone Pot
- Acacia Base
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite Grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed Natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 19.1 x 19.1 x 31.9 ; 20lbs |
| Box Dimensions: | 21.7 x 25.2 x 17.7 ; 26.94lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.183 |
| Additional Dimensions | Between Legs: 16.54 |
| Storage Dimensions | 14.1 x 14.1 x 12.2 |
| Weight Capacity (lbs) | 31L |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It is simple and elegant. Great for space that needs the extra touch. With the acacia wood base and Ficonstone pot, this piece is suitable for indoor and outdoor use.
Give your space a classic look with the LH Imports Patio Large Round Standing Pot. Durably made with Ficonstone and an acacia wood base, it's perfect for indoor and outdoor use. It's elegant design makes it a great addition to any space for a subtle touch of style.
Features
- Beautiful acacia wood base
- Pot is made of Ficonstone for durability and longevity.
- Perfect for indoor and outdoor use.
- Ficonstone Pot
- Acacia Base
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite Grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed Natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 19.1 x 19.1 x 31.9 ; 20lbs |
| Box Dimensions: | 21.7 x 25.2 x 17.7 ; 26.94lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.183 |
| Additional Dimensions | Between Legs: 16.54 |
| Storage Dimensions | 14.1 x 14.1 x 12.2 |
| Weight Capacity (lbs) | 31L |






















