LH Imports Patio Small Round Standing Pot - Grey Stone PAT011-S
It is simple and elegant. Great for space that needs the extra touch. With the acacia wood base and Ficonstone pot, this piece is suitable for indoor and outdoor use.
This LH Imports Patio Small Round Standing Pot is simple yet elegant. Crafted with durable Ficonstone and a natural acacia wood base, it's perfect for both indoor and outdoor spaces. Add a touch of chic style to your home with this classic piece.
Features
- Beautiful acacia wood base
- Pot is made of Ficonstone for durability and longevity.
- Perfect for indoor and outdoor use.
- Ficonstone Pot
- Acacia Base
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 16.5 x 16.5 x 25.4 ; 13lbs |
| Box Dimensions: | 19.3 x 21.3 x 15.7 ; 18lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.116 |
| Additional Dimensions | Between Legs: 14.17 |
| Storage Dimensions | 11.3 x 11.3 x 9.8 |
| Weight Capacity (lbs) | 17L |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




LH Imports Patio Small Round Standing Pot - Grey Stone PAT011-S
LH Imports Patio Small Round Standing Pot - Grey Stone PAT011-S
It is simple and elegant. Great for space that needs the extra touch. With the acacia wood base and Ficonstone pot, this piece is suitable for indoor and outdoor use.
This LH Imports Patio Small Round Standing Pot is simple yet elegant. Crafted with durable Ficonstone and a natural acacia wood base, it's perfect for both indoor and outdoor spaces. Add a touch of chic style to your home with this classic piece.
Features
- Beautiful acacia wood base
- Pot is made of Ficonstone for durability and longevity.
- Perfect for indoor and outdoor use.
- Ficonstone Pot
- Acacia Base
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 16.5 x 16.5 x 25.4 ; 13lbs |
| Box Dimensions: | 19.3 x 21.3 x 15.7 ; 18lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.116 |
| Additional Dimensions | Between Legs: 14.17 |
| Storage Dimensions | 11.3 x 11.3 x 9.8 |
| Weight Capacity (lbs) | 17L |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It is simple and elegant. Great for space that needs the extra touch. With the acacia wood base and Ficonstone pot, this piece is suitable for indoor and outdoor use.
This LH Imports Patio Small Round Standing Pot is simple yet elegant. Crafted with durable Ficonstone and a natural acacia wood base, it's perfect for both indoor and outdoor spaces. Add a touch of chic style to your home with this classic piece.
Features
- Beautiful acacia wood base
- Pot is made of Ficonstone for durability and longevity.
- Perfect for indoor and outdoor use.
- Ficonstone Pot
- Acacia Base
Specifications
| Details | |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |
Dimensions
|
Dimensions: Width x Depth x Height *All measurement are in inches. |
|
| Assembled Dimensions: | 16.5 x 16.5 x 25.4 ; 13lbs |
| Box Dimensions: | 19.3 x 21.3 x 15.7 ; 18lbs |
| No. of Boxes | 1 |
| CBM | 0.116 |
| Additional Dimensions | Between Legs: 14.17 |
| Storage Dimensions | 11.3 x 11.3 x 9.8 |
| Weight Capacity (lbs) | 17L |
| Country of Origin | Vietnam |
| Materials | Acacia, Ficonstone Laterite grey |
| Assembly Required | Y |
| Wood Finish | Distressed natural |
| Other Details | Drainage Hole: Yes Plug included |






















