ProFire 14 X 25-Inch Right-Hinged Single Access Door - Vertical
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial-grade stainless steel construction, and is hinged on the right. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 25 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 14.5" |
| Height | 25.5" |
| Weight | 12 lbs |
Downloads
ProFire Cut-Out Dimensions
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire 14 X 25-Inch Right-Hinged Single Access Door - Vertical
ProFire 14 X 25-Inch Right-Hinged Single Access Door - Vertical
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial-grade stainless steel construction, and is hinged on the right. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 25 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 14.5" |
| Height | 25.5" |
| Weight | 12 lbs |
Downloads
ProFire Cut-Out Dimensions
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial-grade stainless steel construction, and is hinged on the right. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 25 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 14.5" |
| Height | 25.5" |
| Weight | 12 lbs |
Downloads
ProFire Cut-Out Dimensions










