ProFire 29-Inch Double Access Door
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, and is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard, Tall |
| Cut Out Width | 27 1/4",Ā 30'' |
| Cut Out Height | 16 1/4",Ā 22.75''Ā |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Doors | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 29",Ā 30'' |
| Height | 18",Ā 22.75''Ā |
| Weight | 11 lbs |
Ā
Downloads
Profire Cut-Out DimensionsProduct Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire 29-Inch Double Access Door
ProFire 29-Inch Double Access Door
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, and is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard, Tall |
| Cut Out Width | 27 1/4",Ā 30'' |
| Cut Out Height | 16 1/4",Ā 22.75''Ā |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Doors | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 29",Ā 30'' |
| Height | 18",Ā 22.75''Ā |
| Weight | 11 lbs |
Ā
Downloads
Profire Cut-Out DimensionsOriginal: $445.00
-65%$445.00
$155.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, and is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard, Tall |
| Cut Out Width | 27 1/4",Ā 30'' |
| Cut Out Height | 16 1/4",Ā 22.75''Ā |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Doors | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 29",Ā 30'' |
| Height | 18",Ā 22.75''Ā |
| Weight | 11 lbs |
Ā










