Whiteline Modern Living Oasis Outdoor Set
Characterized by the iconic woven cord backrest, the Oasis collection is as elegant as comfortable. The feeling of lightness provided by the woven rope, permeable to air and light, combines perfectly with the delicate aesthetic of the base, raised off the ground thanks to slender aluminum feet.
Specifications
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
|---|---|
| Color Code | AUG |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Under Additional |
| Item Dimension |
Sofa: 1pc W70" D28" H25" Single chair: 2pcs W28" D29" H26" Table: 1pc W35" D22" H16" |
| Carton Size | W72" D36" H29" |
| Gross Weight (Lb) | 125.40 |
| Assembly Required | No |
| Packing Way | 1 set 1 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.972 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Whiteline Modern Living Oasis Outdoor Set
Whiteline Modern Living Oasis Outdoor Set
Characterized by the iconic woven cord backrest, the Oasis collection is as elegant as comfortable. The feeling of lightness provided by the woven rope, permeable to air and light, combines perfectly with the delicate aesthetic of the base, raised off the ground thanks to slender aluminum feet.
Specifications
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
|---|---|
| Color Code | AUG |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Under Additional |
| Item Dimension |
Sofa: 1pc W70" D28" H25" Single chair: 2pcs W28" D29" H26" Table: 1pc W35" D22" H16" |
| Carton Size | W72" D36" H29" |
| Gross Weight (Lb) | 125.40 |
| Assembly Required | No |
| Packing Way | 1 set 1 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.972 |
Original: $2,409.20
-65%$2,409.20
$843.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Characterized by the iconic woven cord backrest, the Oasis collection is as elegant as comfortable. The feeling of lightness provided by the woven rope, permeable to air and light, combines perfectly with the delicate aesthetic of the base, raised off the ground thanks to slender aluminum feet.
Specifications
| Use Quantity Ranges Based Stock Status | No |
|---|---|
| Color Code | AUG |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Under Additional |
| Item Dimension |
Sofa: 1pc W70" D28" H25" Single chair: 2pcs W28" D29" H26" Table: 1pc W35" D22" H16" |
| Carton Size | W72" D36" H29" |
| Gross Weight (Lb) | 125.40 |
| Assembly Required | No |
| Packing Way | 1 set 1 box |
| Origin | China |
| Pack Volume (CBM) | 0.972 |



















