ProFire 17-Inch Double Access Drawer
This ProFire Access Drawer features heavy-duty, 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, and integrated handles for a streamlined look. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Integrated handles for a clean, streamlined appearance
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 14 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 17" |
| Height | 17" |
| Weight | 43 lbs |
Downloads
ProFire Cut-Out Dimensions
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire 17-Inch Double Access Drawer
ProFire 17-Inch Double Access Drawer
This ProFire Access Drawer features heavy-duty, 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, and integrated handles for a streamlined look. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Integrated handles for a clean, streamlined appearance
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 14 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 17" |
| Height | 17" |
| Weight | 43 lbs |
Downloads
ProFire Cut-Out Dimensions
Original: $980.00
-65%$980.00
$343.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Access Drawer features heavy-duty, 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, and integrated handles for a streamlined look. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Integrated handles for a clean, streamlined appearance
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Vertical |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 14 1/2" |
| Cut Out Height | 14 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Drawers | 2 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 17" |
| Height | 17" |
| Weight | 43 lbs |
Downloads
ProFire Cut-Out Dimensions











