ProFire 20-Inch Right-Hinged Single Access Door
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial-grade stainless steel construction, and is hinged on the right. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 20 1/4" |
| Cut Out Height | 14 1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 20.25" |
| Height | 14.25" |
| Weight | 11 lbs |
Downloads
ProFireĀ Cut-Out Dimensions
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ProFire 20-Inch Right-Hinged Single Access Door
ProFire 20-Inch Right-Hinged Single Access Door
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial-grade stainless steel construction, and is hinged on the right. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 20 1/4" |
| Cut Out Height | 14 1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 20.25" |
| Height | 14.25" |
| Weight | 11 lbs |
Downloads
ProFireĀ Cut-Out Dimensions
Original: $370.00
-65%$370.00
$129.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Access Door features heavy-duty, 18 gauge, commercial-grade stainless steel construction, and is hinged on the right. It is the perfect complement to any outdoor kitchen.
Features
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
- Grants access to the interior of your outdoor kitchen island
- Provides a convenient storage area for grilling tools and accessories
- The flush mount design creates a clean, unobtrusive look
- Proudly made in the USA
Specifications
| Property | Value |
| Orientation | Horizontal |
| Class | Standard |
| Cut Out Width | 20 1/4" |
| Cut Out Height | 14 1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Hinge Type | Right Hinged |
| Number Of Doors | 1 |
| Water Resistant | No |
| Includes Trash Bin | No |
| Includes Paper Towel Holder | No |
| Includes Tank Holder | No |
| Made In USA | Yes |
Dimensions
| Property | Measurement |
| Width | 20.25" |
| Height | 14.25" |
| Weight | 11 lbs |
Downloads
ProFireĀ Cut-Out Dimensions











