ProFire Built-In Gas Double Side Burner
This ProFire Propane Gas Double Side Burner features 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, 30,000 BTUs, and stainless steel grates. The island opening must have a floor to support the side burner or the island trim kit should be purchased.
Features
- 30,000 BTUs of cooking power
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Configuration | Built-In |
| Cut Out Width | 13" |
| Cut Out Height | 10" |
| Cut Out Depth | 24 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Fuel Type | Propane |
| Number Of Burners | Double Burner |
| Total BTUs | 30,000 |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 12.5" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 45 lbs |
Ā
Downloads
ProFire Owner's ManualProduct Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ProFire Built-In Gas Double Side Burner
ProFire Built-In Gas Double Side Burner
This ProFire Propane Gas Double Side Burner features 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, 30,000 BTUs, and stainless steel grates. The island opening must have a floor to support the side burner or the island trim kit should be purchased.
Features
- 30,000 BTUs of cooking power
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Configuration | Built-In |
| Cut Out Width | 13" |
| Cut Out Height | 10" |
| Cut Out Depth | 24 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Fuel Type | Propane |
| Number Of Burners | Double Burner |
| Total BTUs | 30,000 |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 12.5" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 45 lbs |
Ā
Downloads
ProFire Owner's ManualProduct Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This ProFire Propane Gas Double Side Burner features 18 gauge, commercial grade stainless steel construction, 30,000 BTUs, and stainless steel grates. The island opening must have a floor to support the side burner or the island trim kit should be purchased.
Features
- 30,000 BTUs of cooking power
- Constructed of heavy-duty, 18 gauge stainless steel
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Class | Premium |
| Configuration | Built-In |
| Cut Out Width | 13" |
| Cut Out Height | 10" |
| Cut Out Depth | 24 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Fuel Type | Propane |
| Number Of Burners | Double Burner |
| Total BTUs | 30,000 |
| Made In USA | Yes |
Ā
Dimensions
| Property | Measurement |
|---|---|
| Width | 12.5" |
| Depth | 24.5" |
| Height | 10" |
| Weight | 45 lbs |
Ā











